Co to jest przepuklina kręgosłupa?

polczynzdroj.info, 23.01.2018, godz. 17:14

Problemy z kręgosłupem są powszechną dolegliwością układu kostno-stawowego. Z ich powodu cierpi od 75 do nawet 85 % ludzi na świecie. Zatem śmiało można powiedzieć, że są one chorobą cywilizacyjną współczesnego wieku. Dolegliwości związane z kręgosłupem mogą dotyczyć osób w różny wieku, np. skrzywienie kręgosłupa u dzieci może być równie bolesne, co problemy zwyrodnieniowe związane z procesem starzenia oraz zmianami degeneracyjnymi w kręgach u osób starszych. Wśród najczęściej występujących przyczyn bólów kręgosłupa należy wymienić przepuklinę kręgosłupa, która odpowiada za ponad 90 % wszystkich przypadków bólów krzyża.

Przepuklina kręgosłupa – patogeneza
 
Dysk, zwany również krążkiem międzykręgowym jest elastyczną strukturą zlokalizowaną pomiędzy trzonami kręgosłupa. Jego główną funkcją jest amortyzacja kręgów. Umożliwia on także ruch kręgosłupa, jego skręcanie i zginanie, Prawidłowy dysk składa się z jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego. W przebiegu przepukliny kręgosłupa obserwuje się relokację materiału dysku międzykręgowego poza granice przestrzeni krążka. Oznacza to iż jądro miażdżyste wydostaje się poza obręb pękniętego pierścienia włóknistego powodując ucisk na okoliczne tkanki oraz podrażnienie nerwów i rdzenia kręgowego, co wywołuje uczucie bólu. Jeśli dojdzie do uwypuklenia mniej niż 50 % materiału krążka mamy do czynienia z przepukliną szeroką. Z kolei w przypadku wynicowania nie więcej niż 25 % obwodu mówi się o przepuklinie zogniskowanej.
 
Jakie są symptomy przepukliny kręgosłupa?
 
Objawy przepukliny kręgosłupa są zróżnicowane w zależności od stopnia powstałych uszkodzeń oraz ich lokalizacji. Istnieją przypadki, w których przepuklina może przebiegać całkowicie bezobjawowo, a o jej istnieniu dowiadujemy się na podstawie rutynowego badania rtg kręgosłupa. Jednakże w zdecydowanej większości schorzenie to wiąże się z występowaniem przeszywającego, ostrego bólu kręgosłupa, któremu towarzyszą zazwyczaj uczucie mrowienia i drętwienia oraz zmniejszenie siły mięśniowej. Przepuklina kręgosłupa najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego. Wówczas ból rozchodzi się, promieniując aż do kończyn dolnych, łącznie ze stopami.
 
Leczenie przepukliny kręgosłupa
 
Proces leczenia przepukliny kręgosłupa początkowo obejmuje terapię zachowawczą, skupiającą się na odciążeniu krążka międzykręgowego poprzez właściwą pozycję ciała oraz zastosowanie specjalnych pasów i gorsetów, a także objawowe leczenie farmakologiczne, mające na celu redukcję bólu poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych oraz zmniejszających napięcie mięśni szkieletowych. Ponadto tak, jak ćwiczenia na krzywy kręgosłup u dziecka na zajęciach korekcyjnych, tak i w przypadku przepukliny kręgosłupa zbawienna okazuje się być fizykoterapia oraz kinezyterapia.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni