Izolacje natryskowe - jak to się robi?

polczynzdroj.info, 20.04.2016, godz. 09:09

Izolacje natryskowe znane i stosowane są w budownictwie już długo, bo od lat 70-tych. W sytuacji kiedy chciano zapewnić inwestycji jak najlepsze oszczędności energetyczne, wykorzystywano piankę poliuretanową. Dlaczego zatem nie jest obecnie bardzo modnym produktem i rozwiązaniem dla izolacji? Prawdopodobnie ze względu na nie małą cenę. Jednak, jej zalety są naprawdę bardzo duże. Aby jednak izolacja spełniała swoje zadanie na 100 procent, musi zostać dobrze wykonana.

Jak to się robi?

Ocieplenie, czy docieplenie budynków za pomocą pianki, wydaje się być bardzo proste. Jednak, wcale tak nie jest. Najlepiej, aby izolacje wykonali profesjonaliści. Największą trudność sprawiają ustawienia na maszynie – muszą być one zgodne z wieloma czynnikami, np. z panującym ciśnieniem atmosferycznym czy wilgotnością powietrza. Pierwszy etap ocieplenia pianką polega na odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia. Nie chodzi oczywiście o jego wysprzątanie, ale o przygotowanie wieszaków, które będą konieczne do montażu płyt, osłonięcie okien lub otworów okiennych folią i zabezpieczenie znajdujących się nieopodal mebli lub urządzeń. Kolejny etap to natrysk piany – wykonywany przez specjalistów jest bardzo szybki, sprawny, ale co najważniejsze – precyzyjny. Natrysk powinien być równomierny, a po jego wykonaniu nie powinny występować żadne mostki. Warto pamiętać o odpowiedniej kolejności nakładania pianki – natrysk wykonujemy z dołu do góry, skupiając się najpierw na przestrzeniach między krokwiami. Końcowy etap przynosi wykończenie pianką stolarki okiennej, a także kanałów wentylacyjnych. Bardzo istotny jest fakt, że do montażu profili możemy przystąpić zaraz po nałożeniu pianki. Izolacja nie jest bardzo skomplikowana i może wykonać ją niemal każdy, jednak doświadczenie w tym zakresie pozwala na wykonanie tej pracy szybko i solidnie.

Zalety izolacji pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa wykazuje wiele pozytywnych i pożądanych cech. Oczywiście niektóre z nich będą interesowały nas bardziej, inne mniej. Do najważniejszych zalet należy przede wszystkim jej trwałość – nie traci swoich parametrów izolacyjnych. Jeżeli wykonanie izolacji odbyło się prawidłowo, będzie ona w 100% szczelna, a to z kolei gwarantuje brak przewiewów i znacznie podnosi efektywność energetyczną Twojego budynku. Dokładne wypełnienie możliwe jest dzięki temu, że piana początkowo ma płynną konsystencję, co pozwala na dokładne wypełnienie nawet bardzo mało dostępnych miejsc. Izolacje natryskowe to również duże oszczędności w materiale – pianka posiada wysoki opór cieplny, dzięki czemu można wykonać nawet bardzo cienką warstwę izolacji, która będzie doskonale spełniała swoje zadania zabezpieczające. Pianka poliuretanowa to również doskonały wybór dla alergików, tworząc środowisko obojętne – nie chłonie żadnych grzybów, wilgoci, ani też drobnoustrojów. Jest również ekologiczna i nie wydziela żadnych substancji. To wszystko sprawia, że jest jedną z najlepszych form ocieplenia poddasza na zimę.

Szczegółowych ifromacji na temat izolacji natryskowych udziela firma ISOFOM.pl Śląsk.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni