Jak wybrać dobry gotowy projekt domu

polczynzdroj.info, 29.09.2015, godz. 19:38

Polacy chętnie się budują. Można powiedzieć, że mamy swego rodzaju 'modę' na swój własny dom. No bo przecież, któż tego nie pragnie? Kwestia polega po prostu na fakcie, że na coraz więcej nas stać. Co warto zwiąż pod uwagę szukając pomysłu na swój wymarzony dom? Wśród jakich typowych projektów szukać tego, który sprawdzi się w naszym wypadku najlepiej? Warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Chyba każdy, kto chociaż raz w życiu szukał gotowego projektu domu dopasowanego do swoich potrzeb wie, jak bardzo jest to czasochłonne zajęcie – tego typu projektów architektonicznych jest obecnie w sieci mnóstwo! W pierwszym lepszym kiosku prasowym możemy także kupić obszerne katalogi oferujące kolejne propozycje projektów gotowych. Przejrzenie wszystkiego co jest obecnie dostępne na rynku tego typu usług graniczy z cudem. Dlatego warto wprowadzić pewne 'nazwijmy to filtry wyszukiwania' :). Od czego zacząć?

Odpowiednia pracownia architektoniczna

Dobrym sposobem na oszczędzenie czasu poświęconego na przeglądanie kolejnych dziesiątek projektów, jest popytanie wśród bardziej czy mniej znajomych, z usług jakiej pracowni projektowej korzystali i dlaczego? Może to być bardzo trafnym rozwiązaniem zwłaszcza, gdy namiar na pracownię uzyskamy od osoby o podobnych potrzebach, upodobaniach i możliwościach finansowych w stosunku do nas. Może jakaś lokalna pracownia architektoniczna szczególnie trafia w gusta miejscowych inwestorów? A może dostaniesz namiar na pracownię, której projekty domów wyróżniają się funkcjonalnością w zaplanowaniu wnętrz?

Stosowanie filtrów wyszukiwania na stronach pracowni

Korzystanie z internetu w poszukiwaniu potrzebnego projektu jest praktyczne – wiele pracowni architektonicznych czy przedstawicieli handlowych oferuje na swoich stronach internetowych praktyczne, wygodne w użyciu wyszukiwarki zawierające zaawansowane filtry wyszukiwania. Na przykład wyszukiwarka udostępniona na stronie internetowej pracowni projektowej Dominanta umożliwia przeszukiwanie katalogu dostępnych projektów po takich parametrach jak metraż, ilość kondygnacji, ilość garaży, w zależności od kształtu dachu czy z uwzględnieniem technologii wykonania. Używanie takich opcji znacząco usprawnia i uprzyjemnia przeglądanie projektów – szczególnie jest to przydatne na dużych portalach, gdzie baza projektów obejmuje tysiące domów.

Funkcjonalność i dostosowanie do przyszłych potrzeb

Zanim już wybierzemy projekt, który na pierwszy rzut oka będzie się nam podobał, warto wziąć pod uwagę potrzeby nie tylko obecne, ale także mocno przyszłościowe. Na przykład gdy planujemy budowę domu z poddaszem użytkowym, warto zastanowić się czy w przyszłości w domu nie będzie mieszkać osoba starsza wiekiem (np. rodzic, którym będziemy musieli się zaopiekować), dla której ciągłe chodzenie po schodach może się okazać sporym problemem. Warto wtedy zastanowić się nad projektem, który daje przynajmniej taką możliwość zagospodarowania któregoś z pomieszczeń usytuowanych na parterze na przytulny pokoik dla takiej osoby. Jeszcze innym czynnikiem, który być może warto wziąć pod uwagę to czy istnieje możliwość w przyszłości łatwego przebudowania poddasza na osobną, niezależną kondygnację mieszkaniową, co może być bardzo praktyczne, gdy dziecko już dorośnie, a jeszcze nie będzie chciało inwestować w swoje własne mieszkanie (praktyka pokazuje, że w Polsce młodych po dwudziestce na ogół jeszcze nie stać na budowę własnego domu, dlatego mieszkają u rodziców). Im więcej tego typu czynników weźmiemy pod uwagę, tym łatwiej i co bardzo istotne – taniej - nam będzie szybko podejmować potrzebne działania w przyszłości.

Usytuowanie domu

Niby nie kwestia projektu, ale też warto o tym wspomnieć! Każdy, kto ma własny dom, czy mieszkanie dobrze wie, że budynek może być rewelacyjnie wykonany i urządzony, ale jeśli sąsiedztwo jest liche – wszystko to traci swój urok. Może to być niesympatyczny sąsiad, czy przebiegająca za płotem ruchliwa ekspresówka czy niebyt urokliwy zakład produkcyjny. Wybierając działkę warto zainteresować się z ewentualnymi projektami miejskimi planowanymi na najbliższe dziesięciolecia.

Koszty budowy

Niektóre rozwiązania (na przykład te dotyczące konstrukcji dachu) mogą nam się bardzo podobać, ale mogą one znacząco podnosić koszt realizacji inwestycji. Dlatego jedną z pierwszych czynności podczas interesowania się danym projektem, którą należałoby wykonać gdy mamy jakieś określone środki, to przejrzenie kosztorysu. Większość pracowni projektowych, dołącza je do specyfikacji projektowej.

Oczywiście to nie tylko niektóre aspekty sprawy wyboru projektu domu. Ale już samo uwzględnienie tych kilku spraw może nam znacząco ułatwić stawianie pierwszych kroków na drodze do budowy swojego pierwszego, własnego domu.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni