Na czym polega operacja zaćmy?

polczynzdroj.info, 22.08.2018, godz. 14:25

Zaćma (katarakta) to postępujące mętnienie soczewki. Jeśli nie powstrzyma się tego procesu, może dojść nawet do całkowitej ślepoty. Jedyną możliwością jego zatrzymania jest leczenie operacyjne. Na czym ono polega i jak się do niego przygotować? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Przygotowania do zabiegu

Najważniejszym elementem przygotowań do operacji zaćmy jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej, która ma na celu upewnienie się, czy pacjent może przystąpić do zabiegu i dobór odpowiedniej soczewki. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, tuż po niej przychodzi czas na umówienie operacji. Przed zabiegiem nie należy pić napojów podwyższających ciśnienie krwi, powstrzymać się od nakładania makijażu, a także stosowania kosmetyków zawierających alkohol.

Więcej informacji na: voigtmedica.pl

Przebieg zabiegu usunięcia zaćmy

Przed przystąpieniem do usuwania zaćmy pacjent zostaje znieczulony, dzięki czemu cały zabieg jest bezbolesny. Znieczulenie podaje się w formie kropli do oczu. Całość trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Operacja polega na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą lasera i zastąpieniem jej nowej -sztucznej. W efekcie zaćma jest usunięta, a pacjent może cieszyć się nową jakością wzroku i życia.

Soczewka toryczna, soczewka asferyczna… – czyli jaką wybrać?

Pacjenci po operacji usunięcia zaćmy oczekują całkowitej poprawy wzroku i komfortu życia. Liczą, że po zabiegu nie będą musieli już nosić okularów, właśnie dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej soczewki. Dokonuje się go w oparciu o wyniki badań i opinię lekarską, ale warto wiedzieć, czym różnią się od siebie podstawowe rodzaje soczewek. Soczewki standardowe jednoogniskowe pozwalają na korektę krótkowzroczności i nadwzroczności, jednak wymagają używania okularów podczas czytania. Soczewki toryczne umożliwiają korektę astygmatyzmu. Soczewki asferyczne zaś pozwalają na skorygowanie aberracji asferycznych, odczuwanych przez pacjentów jako efekt aureoli wokół źródeł światła lub zamazanie obrazu. Oczywiście istnieje o wiele więcej rodzajów soczewek, co więcej – cały czas powstają nowe.

Jak dbać o oczy po zabiegu usunięcia zaćmy?

Po zabiegu usunięcia zaćmy, jak po każdej operacji należy dbać o higienę i uważać, aby zbytnio się nie przemęczać. Trzeba zatroszczyć się o to, aby nie podejmować nadmiernej aktywności fizycznej i nie podnosić ciężkich przedmiotów. Warto dużo odpoczywać i używać kropli do oczu, zgodnie ze wskazaniami okulisty. Radzimy unikać także dotykania oczu. Oczywiście należy również regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne i bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni