Na czym polega wsparcie w sprawach frankowych?

polczynzdroj.info, 27.02.2023, godz. 09:23

Wszyscy kredytobiorcy zobowiązania zaciągniętego we frankach szwajcarskich od wielu lat borykają się z wieloma problemami. Wraz ze wzrostem wartości franka, rosła wartość raty kredytowej, co więcej, pomimo spłacanych rat, wartość zadłużenia wzrastała. Nadto okazało się, że z uwagi na to, że frankowicze nie są chronieni przed wzrostem franka - ich zadłużenie stało się nieograniczone.

Na szczęście Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w październiku 2019 roku wyrok, zgodnie z którym kredytobiorcy, prócz wielu innych rozwiązań, będą mogli unieważnić kredyt frankowy. Orzeczenie TSUE to początek batalii.

Unieważnienie kredytu frankowego wiąże się z wieloma sprawami rozstrzyganymi w sądzie, gdzie każdy przypadek jest rozstrzygany indywidualnie.
Z uwagi na to, że sądy są po stronie poszkodowanych frankowiczów, znacznie wzrosła szansa na wygraną. Sądy zajmujące się rozstrzyganiem spraw frankowych są wręcz zalewane pozwami od osób, które zaciągnęły kredyt we frankach.

Kredyty frankowe po orzeczeniu TSUE - na co mogą liczyć frankowicze?

Pamiętajmy, że samo skierowanie sprawy do sądu nie jest tożsame z unieważnieniem umowy. W zależności od rodzaju zaciągniętego kredytu orzecznictwo sądowe działa na korzyść osób:

  • z kredytem denominowanym - w tym wypadku frankowicz może liczyć na unieważnienie umowy kredytowej wraz ze zwrotem przez bank zapłaconych rat, kwot ubezpieczeń oraz pobranych prowizji, możliwe jest także zarządzenie zwrotu kwoty nominalnej kredytu,
  • z kredytem indeksowanym - dopuszcza się zmniejszenie frankowego oprocentowania, znaczne obniżenie wysokości rat kredytu a także zwrot przez bank środków nadpłaconych przez kredytobiorcę.

Jak unieważnić umowę kredytową we frankach?

Jeśli w trakcie weryfikacji umów kredytowych indeksowanych, sąd potwierdzi obecność w nich klauzul abuzywnych, wówczas frankowicz może liczyć na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie sprawy. Jednak nim do tego dojdzie, niezbędna jest dokładna analiza wszystkich dokumentów pod kątem prawnym. Sama weryfikacja sytuacji kapitałowej banku jak i niedozwolonych zapisów umów jest czasochłonne i wymaga skontaktowania się z doświadczoną i rzetelną kancelarią prawną.

W czym pomoże radca prawny w sprawie kredytu frankowego?

Pomoc frankowiczom obejmuje nie tylko wyjaśnienie ale też poprowadzenie sprawy. Wszyscy kredytobiorcy zaciągający kredyty indeksowane i denominowane mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy prawników, których na tle innych wyróżnia doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Frankowicze pozew przeciwko bankowi mogą złożyć samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. 

Więcej na temat spraw frankowych znajdziesz na kancelaria prawna Warszawa.

Galeria zdjęć

« poprzedni