Przewodnik po Krakowie zielonym

polczynzdroj.info, 17.03.2016, godz. 07:09

Kraków to piękne i prastare miasto. Jego urok kreują nie tylko historyczne budowle i klimatyczne knajpki, ale również rozległe i malownicze tereny zielone. Mieszkańcy Grodu Kraka i turyści nie mogą narzekać na brak terenów idealnych na spacery i rekreację. Przygotowaliśmy dla Państwa mały przewodnik po Krakowie, w którym uwzględniliśmy najpiękniejsze miejsca, w których można nawiązać kontakt z naturą! Podczas zwiedzania dużego i gwarnego miasta odrobina odpoczynku wśród zieleni może się okazać wspaniałym momentem wytchnienia i okazją do regeneracji sił!

Najpiękniejsze krakowskie parki

Wśród najbardziej malowniczych krakowskich parków można jednym tchem wymienić trzy – Planty, Park im. Henryka Jordana oraz podgórski Park im. Wojciecha Bednarskiego.

Planty są oczywiście dobrze znane wszystkim, którzy choć chwilę spędzili w Krakowie – to urokliwy pas zieleni otaczający Stare Miasto, pełen starych drzew, malowniczych alejek, dyskretnie ukrytych wśród krzewów pomników upamiętniających ważne postacie oraz nastrojowych ławeczek, na których można dać odpocząć zmęczonym spacerom kościom i poczytać książkę. Planty biegną w miejscu, gdzie wznosiły się niegdyś średniowieczne mury Krakowa, wyburzone w 1 poł. XIX wieku (lokalizacje dawnych baszt do dziś oznaczone są tablicami).

Park Jordana powstał pod koniec lat 80-tych XIX wieku z inicjatywy Dra Henryka Jordana, działacza społecznego, wielkiego entuzjasty i propagatora krzewienia wychowania fizycznego wśród młodzieży. Park od początku należał do najbardziej lubianych przez Krakowian miejsc aktywnego odpoczynku. Usytuowany jest niedaleko Stadionu Wisły Kraków, pomiędzy ulicami Reymana, Reymonta i 3 Maja. Teren jest ogrodzony i zamykany na noc (latem o 22.00, a zimą o 20.00). Zadbane alejki, piękny drzewostan, boiska, skate park, liczne place zabaw, górka saneczkowa i urokliwy staw – to nie wszystko, co możemy znaleźć na ponad 20 ha parku! Jest również coś dla ducha – niemal od początku istnienia Parku Jordana po dziś dzień w cienistych alejkach ustawiane są popiersia wybitnych Polaków, na terenie ogrodu jest również muszla koncertowa. Warto wspomnieć, że tuż obok znajdują się również słynne krakowskie Błonia – czyli ogromna łąka, na której można urządzić sobie piknik lub pojeździć rowerem po pobliskiej ścieżce rowerowej!

Podobne idee przyświecały powstaniu nieco później (1896) Parku Bednarskiego (inicjator przedsięwzięcia, Wojciech Bednarski był nauczycielem i działaczem społecznym) w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Podgórza – na Krzemionkach Podgórskich. W średniowieczu na tych stromych, charakterystycznych dla okolic Krakowa wapiennych wzniesieniach funkcjonował kamieniołom. Dzięki niezwykłemu ukształtowaniu terenu, park zyskał wyjątkowe walory krajobrazowe.

Ogród Botaniczny

Nasz Przewodnik po Krakowie zielonym nie byłby kompletny, gdybyśmy nie wspomnieli o Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, założonym jeszcze w XVIII stuleciu. Jest to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Ogród od ponad 200 lat służy celom naukowym i edukacyjnym. Za bardzo niewielką opłatą (bilet normalny kosztuje 7 zł) można go zwiedzić, podziwiając przepiękne rośliny z całego świata posadzone zarówno w szklarniach, jak i na wolnym powietrzu. Ogród cieszy oko o każdej porze roku, ale wiosną i latem po prostu zapiera dech w piersi!

Las Wolski

Ten przepiękny las rośnie na zboczach wzgórz tworzących w zachodniej części miasta malownicze pasmo Sowińca. Las ma wspaniały drzewostan złożony przede wszystkim z drzew liściastych (dęby, buki i brzozy), a dzięki wyjątkowemu ukształtowaniu terenu możemy w nim podziwiać skałki i wąwozy. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce na spacer. W pobliżu znajdują się również słynne krakowskie kopce – Kościuszki i Piłsudskiego, a także Ogród Zoologiczny i erem kamedułów na Srebrnej Górze.

Przewodnik po Krakowie i rower?

Jeśli zainteresował Państwa nasz zielony przewodnik po Krakowie, jesteście zapewne fanami aktywnego wypoczynku. Przypominamy, że Gród Kraka można zwiedzać również rowerem! Co więcej, możliwe jest również rowerowe zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. Więcej na ten temat znajdziecie Państw na: http://krakowzwiedzanie.pl. Wycieczki rowerowe można odbywać zarówno w centrum miasta, jak i na obrzeżach, a nawet w okolicach – np. w Ojcowskim Parku Narodowym.

 

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni