Samochód zastępczy z OC sprawcy – czy poszkodowani mogą z niego skorzystać? Jak długo przysługuje im pojazd po wypadku?

polczynzdroj.info, 23.01.2017, godz. 09:17

Wypadki drogowe to niezwykle traumatyczne chwile dla poszkodowanych. Niestety zdarzenia te mają kolosalny wpływ na stan techniczny pojazdów biorących w nich udział. W większości przypadków samochód nie nadaje się do użytku bez podjęcia stosownych napraw. Czy w tym czasie poszkodowany skazany jest na poruszanie się komunikacją miejską? Nic bardziej mylnego, samochód zastępczy nie jest już przywilejem. Sprawdź, jak długo poszkodowany może użytkować pojazd zastępczy, a także w jaki sposób odzyskać stosowne odszkodowanie.

Samochód zastępczy z OC – kto może z niego skorzystać?

Prawa poszkodowanych są coraz bardziej reflektowane, a wszystko w wyniku korzystniejszych wyroków sądowych, a także licznych zmian w przepisach. Niegdyś samochód zastępczy był postrzegany, jako swoisty przywilej dla poszkodowanych wykorzystujących go do prowadzenia działalności gospodarczej. Pozostali pokrzywdzeni nie mogli liczyć na skorzystanie z pojazdu zastępczego w okresie likwidacji szkody w obrębie własnego pojazdu. Obecnie Sąd Najwyższy stoi po stronie poszkodowanych i neguje podejście do firm ubezpieczeniowych do tematyki samochodów zastępczych. Na mocy uchwały przysługuje on każdemu poszkodowanemu w okresie naprawy uszkodzonego pojazdu własnego. I nie ma tutaj żadnych wyłączeń odnośnie użytkowania samochodu zastępczego do celów biznesowych. Pojazd ten może być wynajmowany do celów całkowicie prywatnych. Warto podkreślić, że przez wiele lat firmy ubezpieczeniowe wskazywały, że prywatne używanie pojazdów zastępczych nie jest w żaden sposób ekonomicznie uzasadnione.
 
Ile czasu poszkodowany może korzystać z pojazdu zastępczego?

Pytanie odnośnie czasu użytkowania samochodu zastępczego zadaje sobie każdy poszkodowany chcący skorzystać z tego prawa. I słusznie, jest to bardzo istotne, gdyż uzyskiwanie odszkodowań za pojazd zastępczy jest możliwe tylko, gdy był on użytkowany w okresie niezbędnym do naprawy uszkodzonego samochodu w wypadku. Poszkodowany ma więc prawo wynajmować pojazd zastępczy od dnia powstania szkody do chwili odzyskania naprawionego pojazdu. Wątpliwości nastręcza likwidacja szkody, gdy samochód nie nadaje się już do naprawy. Po licznych bataliach sądowych możemy dostrzec w orzecznictwie, że poszkodowany ma prawo użytkować samochód zastępczy nie tylko do czasu wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą na pojeździe, ale aż do momentu nabycia nowego wozu. Uzyskiwanie odszkodowań w zakresie samochodu zastępczego nie jest zadaniem łatwym i w wielu przypadkach wymaga posiłkowania się znajomością orzecznictwa sądowego. Poszkodowani powinni pamiętać, że odszkodowanie wypłacane w tym zakresie obejmuje zwrot kosztów poniesionych na wynajem, a nie wypłatę środków, które możemy przeznaczyć na pojazd zastępczy. Dlatego uzyskiwanie odszkodowań w obrębie samochodu zastępczego następuje zawsze w oparciu do dokumenty poświadczający koszt poniesiony w tym zakresie. Warto na koniec nadmienić, że ubezpieczyciel ma prawo odmowy wypłaty odszkodowania, gdy wynajęty pojazd znacząco odbiega klasą od wozu posiadanego przez poszkodowanego! Dlatego samochód zastępczy musi być standardem podobny do uszkodzonego pojazdu!
 
 

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni