Zdolność kredytowa młodych Polaków

polczynzdroj.info, 26.02.2016, godz. 09:19

Wielu młodych Polaków ma problemy z uzyskaniem zdolności kredytowej. Ma to związek przede wszystkim z niskimi zarobkami na początku kariery zawodowej, a także z tym, że młodzi ludzie często pracują na tak zwanych umowach śmieciowych. Mało kto przed trzydziestką może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, jeśli nie może liczyć na pomoc rodziców. To poważny problem na drodze do samodzielności i założenia własnej rodziny.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową wpływa oczywiście wysokość zarobków, typ umowy – czy jest to umowa o pracę, na czas określony czy nieokreślony. To jednak nie wszystko, ponieważ znaczący wpływ ma także istnienie innych zobowiązań finansowych, głównie w postaci innych kredytów, dlatego często nawet osoby zarabiające więcej mają problemy z uzyskaniem wystarczającej dla ich potrzeb zdolności kredytowej. Każdy bank w inny sposób ustala zdolność kredytową – jeden może odmówić przyznania kredytu, drugi go udzielić. Młodych Polaków ratują pożyczki prywatne jest dostępna bez badania zdolności kredytowej, dzięki czemu młodzi ludzie mogą sobie pozwolić na zaspokojenie bieżących potrzeb – wymarzony wyjazd, sfinansowanie większej imprezy, zakup sprzętu RTV czy AGD. Są to jednak kredyty stosunkowo niewielkie, więc jeśli wiemy, że będziemy zmuszeni wziąć większy kredyt, który będziemy spłacać przez wiele lat, lepiej mieć na uwadze kilka wskazówek, które nam to ułatwią.

Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

  1. Pozbądźmy się innych zobowiązań. Obciążające nas kredyty spłaćmy przed złożeniem wniosku o kolejny kredyt, co zwiększy naszą wiarygodność w oczach banku.
  2. Duży wpływ na zdolność kredytową ma również to, czy zobowiązania spłacaliśmy w terminie – chodzi zarówno o raty innych pożyczek, jak również regularne spłacanie debetu na koncie czy karty kredytowej.
  3. Z debetu na koncie i karty kredytowej najlepiej w ogóle zrezygnować – już samo posiadanie tych produktów na naszym koncie może mieć wpływ na naszą zdolność kredytową, nawet, jeśli z nich nie korzystamy.
  4. Zdecydujmy się na dłuższy okres spłaty kredytu. Bank prędzej przyzna nam kredyt, jeśli wybierzemy mniejsze raty, płatne przez dłuższy okres. Warto też zdecydować się na raty równe zamiast malejących.
  5. Dobierzmy współkredytobiorcę, który zwiększy naszą zdolność kredytową – może to być partner życiowy lub partner w interesach, bądź choćby rodzic.
  6. W chwili gdy decydujemy się na złożenie wniosku o przyznanie kredytu, najlepiej dysponować już pewnym wkładem w inwestycję – banki patrzą na nas wówczas bardziej przychylnie.
  7. Warto też zadbać o historię kredytową. Źle wpływa zarówno negatywna historia, jak i jej brak. Jeśli mieliśmy już kredyty i spłacaliśmy je w terminie – świadczy to o naszej wiarygodności.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni