Co na alergię?

polczynzdroj.info, 28.04.2016, godz. 11:45

Nawet 40% Polaków może cierpieć na różnego rodzaju alergie. Normalne życie z alergią jest jak najbardziej możliwe, lecz warto wiedzieć, jak skutecznie jej przeciwdziałać.

Czym jest alergia?

W skrócie, alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na znajdujące się w powietrzu substancje. W sytuacji, gdy organizm cierpi na alergię na jakąś konkretną substancję, określaną mianem alergenu, występuje nadmierna reakcja ze strony układu immunologicznego. W pełni zdrowy i niecierpiący na alergię organizm człowieka obecność takiej substancji w powietrzu zwyczajnie zignoruje, bez pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych w postaci kataru, duszności lub problemów z układem pokarmowym, a nawet specyficznych stanów zapalnych.

Ogólnie rzecz biorąc, skłonność do występowania alergii jest cechą genetyczną i u wielu osób może zwyczajnie wynikać z tego, że takie problemy występowały już wcześniej w ich rodzinie. Oczywiście istnieje też pewna liczba czynników podwyższających ryzyko wystąpienia alergii, jak na przykład nadmiernie zanieczyszczone powietrze, skłonność do nadmiernych infekcji, jak również długotrwałe przebywanie w obecności dymu papierosowego.

Do najczęściej spotykanych alergenów, to jest substancji wywołujących alergie, należy sierść zwierząt, roztocza znajdujące się w kurzu, w pościeli i w pomieszczeniach, pyłki roślin oraz pleśń.

Nie należy w żadnym wypadku ignorować pojawienia się objawów alergii na jakąkolwiek substancję, ponieważ nieleczona alergia może przyczynić się do powstania wielu chorób. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że istnieją alergie zarówno sezonowe (dotkliwe szczególnie wiosną i latem), jak również alergie trwałe, powodujące dyskomfort przez cały rok. Generalnie do tej pierwszej grupy należy nadwrażliwość na unoszące się w powietrzu pyłki roślin, trwałe alergie z reguły dotyczą nadwrażliwości organizmu na kurz i roztocza w pomieszczeniach.

Katar alergiczny

Jednym z najczęściej spotykanych typów alergii jest katar alergiczny, czyli bardziej potoczna nazwa zapalenia błony śluzowej nosa. Gdy tylko rozpoczyna się sezon pyleń i w powietrzu pojawiają się pierwsze cząsteczki kwiatów i roślin, mnóstwo osób zaczyna borykać się z problemami układu oddechowego.

Ta przypadłość objawia się nie tylko dokuczliwym świądem okolic nosa, lecz także ciągłym kichaniem i swędzeniem oczu czy skóry. O wodnistej wydzielinie z nosa, czyli katarze, nie warto chyba nawet wspominać, bowiem jest to najczęściej kojarzony objaw alergii, który znacznie uprzykrza życie. Normalne funkcjonowanie w momencie pojawienia się alergii jest bardzo utrudnione - natychmiast pojawia się nieżyt nosa, który znacznie utrudnia oddychanie. Obok fizycznego dyskomfortu, przekłada się to również na poczucie znacznego zmęczenia. Niedotleniony mózg działa wolniej, co powoduje nie tylko subiektywne odczucie braku sił, lecz również negatywnie wpływa na procesy myślowe, utrudniając wykonywanie codziennych działań.

Jak walczyć z katarem?

Większość alergików kupuje kilkanaście opakowań chusteczek, które teoretycznie mają pomóc im przetrwać ten trudny czas. Warto jednak czasem wspomóc organizm dobrymi środkami farmakologicznymi, takimi jak choćby popularne tabletki Claritine. To lek, który znacznie ułatwia funkcjonowanie osobom cierpiącym na katar alergiczny - nie tylko udrażnia nos, lecz również wykazuje silne działanie przeciwalergiczne.

Zawarta w tabletkach Claritine loratydyna działa antyhistaminowo, co oznacza, że hamuje aktywność substancji odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Co ważne, stosowanie takich środków pozwala na zwalczenie nieprzyjemnego uczucia otępienia i senności, a zażycie jednej tabletki pomaga na kilkanaście godzin usunąć przykre objawy uczulenia.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni