Dłużnik nie płaci? Pomyśl o skutecznej windykacji sądowej i odzyskaj swoje pieniądze

polczynzdroj.info, 28.06.2016, godz. 09:14

Niektórzy dłużnicy nie reagują na stosy wysłanych wezwań do zapłaty i liczne rozmowy telefoniczne. Brak dobrej woli ze strony dłużnika sprawia, że nie możemy skutecznie odzyskać wierzytelności. Co w takiej sytuacji robić? Jedyną drogą jest skierowanie sprawy na etap postępowania sądowego. Otrzymując nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności możemy przeprowadzić przymusową egzekucję długu.

Sąd nie taki straszny, jak go malują
Wielu przedsiębiorców poprzestaje na polubownej windykacji z obawy przed postępowaniem sądowym. Warto już na wstępie podkreślić, że windykacja sądowa nie jest czymś bardzo skomplikowym. Obawiając się jednak zawiłości przepisów i sprzeciwu ze strony dłużnika warto skorzystać z profesjonalnej pomocy kancelarii windykacyjnej. Wiele z nich za odpowiednią prowizję oferuje bezpłatną reprezentację w sądzie. Z doświadczonym pełnomocnikiem u boku żadna rozprawa nie będzie już nam straszna. Wierzyciel oprócz postępowania tradycyjnego w sądzie stacjonarnych może też skorzystać ze złożenia pozwu do sądu elektronicznego. Tutaj jednak musimy liczyć się, że w przypadku niejednoznaczności w dokumentacji lub braków, albo sprzeciwu dłużnika sprawa zostanie skierowana do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby nierzetelnego kontrahenta. E-sąd orzeka jedynie w sprawach bezspornych opartych na rzetelnej dokumentacji. W sądzie stacjonarnym wierzyciel oprócz zwykłej ścieżki postępowania może wybrać spośród trzech innych trybów: postępowania nakazowego, upominawczego i uproszczonego.
 
Skuteczny pozew – jakie elementry powinien zawierać?
Decydując się na postępowania przed sądem stacjonarnym jesteśmy zobowiązani do wniesienia pozwu. To dokument, króry zgodnie z literą prawa musi zawierać konkretne elementy, w innym przypadku sąd wzywa wierzyciela do uzupełnienia błędów formalnych. Dla ułatwienia prezentujemy elementy, których w pozwie nie może zabraknąć:
  • data i miejsce sporządzenia
  • oznaczenie sądu wraz z jego adresem
  • oznaczenie stron postępowania (imię, naziwsko, nazwa, adres). Powód ma obowiązek wskazania też numeru NIP lub PESEL, a w przypadku osób prawnych numeru KRS.
  • określenie wartości przedmiotu sporu (zaokrąglona w górę do pełnego złotego)
  • właściwe zatytuowanie pisma np. pozew o zapłatę
  • kolejna część pisma obejmuje opis żadania zawierający kwotę długu wraz z odsetkami
  • wniosek o zasądzenie kosztów procesowych od pozwanego
  • wniosek o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności
  • uzasadnienia (rzetelny opis sytuacji wraz z dowodami, a także dołączeniem wydruku z rejestru KRS lub CEIDG)
  • podpis powoda
  • rozpiska z wszystkimi załącznikami dołączonymi do pozwu
Pozew należy wysłać pocztą za pośrednictwem listu poleconego wraz z poświadczeniem odbioru. Możemy też złożyć pozew osobiście w biurze podawczym w dwóch egzemplarzach. Windykacja sądowa nie musi być trudna musimy jednak wykazać się odrobiną zaangażowania w sprawę. Dla osób nie posiadających czasu lub wiedzy prawnej najlepszem rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni