Drewno na więźbę dachową

polczynzdroj.info, 25.03.2016, godz. 12:40

Do budowy konstrukcji dachu stosuje się przede wszystkim drewno drzew iglastych, ponieważ jest wyjątkowo wytrzymałe. Oczywiście musi zostać uprzednio odpowiednio przygotowane. Najważniejsze, aby było dokładnie osuszone oraz zaimpregnowane. Wilgotność drewna nie może przekroczyć 15%.

Najczęściej stosuje się drewno sosnowe lub świerkowe. Natomiast rzadziej drewno z modrzewia i jodły. Najbardziej polecana jest sosna, ponieważ choć świerk ma mniej sęków, to sosnę łatwiej się impregnuje.

Modrzew zaś jest trudniejszy w obróbce, ale i bardziej wytrzymał oraz trwały, zwłaszcza na działanie grzybów i czynników zewnętrznych. Stąd jego wyższa cena. Najtrudniej odróżnić drewno jodłowe od świerkowego. Jodła jest dość lekka i zawiera niewielką ilość żywicy. Jest przy tym trudna w impregnacji i nie jest tak wytrzymała jak pozostałe gatunki drzew iglastych.

Forma drewna konstrukcyjnego

Drewno najczęściej kupuje się w formie tarcicy obrzynanej. Suszone jest na świeżym powietrzu. Drewno tego typu ma najczęściej drugą klasę jakości, zaś klasę wytrzymałości od C 18 do C 40. Im wyższa klasa, tym większa wytrzymałość drewna konstrukcyjnego.

Do budowy więźby przeznaczona jest tarcica o klasie od C 24 do C 27. Najdroższa jest tarcica strugana i suszona komorowo w temperaturze 75ºC.

Tak samo strugane oraz suszone jest drewno KVH. Jest to tarcica klejona po długości na mikrowczepy. Dzięki temu pozyskuje się elementy o ponadwymiarowej długości, nawet do 16 metrów. Wilgotność tego typu drewna nie przekracza 15%.

Niektóre elementy więźby dachowej można zbudować z drewna klejonego warstwowo, czyli sklejanych podłużnych pasów drewna suszonego komorowo. Fragmenty drewna tego typu są czterostronnie strugane i posiadają lekko sfazowane krawędzie. Elementy takie stosuje się do wykonania fragmentów które mają nierówny kształt lub są niezabudowane, a przy tym wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wilgotność drewna nie przekracza 12%. Drewno tego rodzaju  jest znacznie droższe, aniżeli tarcica.

Drewno na więźbę domu jednorodzinnego musi być odpowiednio suche. W innym wypadku więźba mogłaby ulec odkształceniom.

Wytrzymałość drewna suchego jest dwukrotnie większa od wytrzymałości drewna wilgotnego. Stąd najlepszą formą suszenia jest suszenie komorowe, ponieważ aby osiągnąć taki efekt podczas suszenia na świeżym powietrzu, drewno musiałoby leżeć w warunkach naturalnych nawet kilka lat. Przed zakupem drewna warto zmierzyć jego wilgotność.

Najczęściej stosowana tradycyjna tarcica ma niewielką odporność na działanie ognia, czy niekorzystne warunki biologiczne, atmosferyczne. Stąd tak istotna jest właściwa impregnacja drewna. Skuteczna jest w tym przypadku metoda zanurzeniowa, czyli kilkugodzinne moczenie drewna w impregnacie. Daje to pewność dokładnego zaimpregnowania drewna.

Więźby z prefabrykatów

Jak sama nazwa wskazuje, więźby prefabrykowane powstają na terenie fabryki i dostarczane są wprost na plac budowy.

Więźba z wiązarów kratowych jest wytrzymała, a zarazem lekka. Drewno, z którego powstają jest czterostronnie strugane i suszone komorowo. Największą zaletą wiązarów jest to, że ich dolne belki tworzą jednocześnie drewnianą konstrukcje stropu nad ostatnią kondygnacją. Strop tego rodzaju może mieć dużą rozpiętość bez konieczności zastosowania podpór pośrednich, takich jak słupy, czy ściany. Wiązary wykonane na wymiar, nie wymagają zazwyczaj wprowadzania żadnych korekt, co stanowi niewątpliwą zaletę przy bezproblemowym wznoszeniu dachu. Wiązary z prefabrykatów zapewniają solidność i jakość wykonania więźby.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni