Jak czytać rankingi lokat?

polczynzdroj.info, 04.05.2016, godz. 14:10

Banki doskonale wiedzą, że reklama jest najskuteczniejszą dźwignią handlu. Dlatego też co miesiąc wychodzą z nowymi propozycjami. Ponieważ za aktualną ofertą trudno nadążyć, regularnie powstają rankingi np. lokat bankowych. Jak je czytać?

Poszukiwanie najkorzystniejszej lokaty bankowej może być czasochłonne. Osoby posiadające oszczędności nie zawsze mają czas, by skrupulatnie zapoznać się z materiałami reklamowymi czy dokładnie wczytać w regulamin stworzony przez bank. Właśnie z tego względu zaczęły powstawać rankingi lokat. Pozwalają one wstępnie przyjrzeć się oferowanym przez bank produktom i określić, którymi warto się zainteresować. Ponieważ jednak ranking rankingowi nierówny, dobrze wiedzieć, jak należy czytać takie zestawienia.

Jakie informacje uwzględnia ranking lokat?

Osoby zainteresowane założeniem lokaty powinny pamiętać, że autor przygotowujący zestawienie lokat może wziąć pod uwagę różne informacje. Przykładowo ranking lokat w Idea Bank zawiera m.in. dane o wysokości oprocentowania, okresie trwania umowy o prowadzenie lokaty czy minimalnej i maksymalnej wysokości kwoty. Dodatkowo jego autorzy zdecydowali się na wprowadzenie punktu, w którym informują o innych wymaganiach lub zastrzeżeniach banku, np. że lokata jest dostępna wyłącznie dla nowych klientów lub że założenie lokaty nie jest uzależnione od korzystania z innych produktów banku. W efekcie osoba zapoznająca się z zestawieniem otrzymuje wszystkie najistotniejsze informacje, które pozwalają jej na wstępną selekcję produktów. 

Podanie dodatkowych informacji jest bardzo istotne w rankingach, i to niezależnie tego, czy dotyczą one lokat bankowych, pożyczek, czy kredytów. Załóżmy bowiem, że znalazłeś w rankingu wyjątkowo atrakcyjną ofertę. Po zapoznaniu się z regulaminem okazuje się jednak, że aby skorzystać z atrakcyjnego oprocentowania, musisz otworzyć w banku rachunek. Jeżeli masz konto w innym banku i jesteś z niego zadowolony, to możesz wcale nie mieć ochoty podpisywać nowej umowy i przenosić środków.

Ranking musi być aktualizowany

Zapoznając się z rankingiem lokat, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy jest on regularnie aktualizowany. Banki bardzo często modyfikują swoją ofertę lub wprowadzają nowe produkty, wycofując jednocześnie te, które klienci zdążyli już poznać. Jeżeli nie chcesz, by okazało się, że wybrane produkty nie są już dostępne, to jeszcze przed zapoznaniem się z treścią rankingu powinieneś sprawdzić, kiedy został on przygotowany. Najlepsze rankingi lokat są aktualizowane co miesiąc, bo właśnie w tym okresie bank może dokonać istotnych zmian w ofercie.

Gdzie szukać rankingów lokat?

Stron, na których są publikowane rankingi lokat, jest wiele. Większość z nich związana jest z tematyką finansową, np. oszczędzaniem, inwestowaniem, prowadzeniem domowego budżetu. Zawsze aktualne rankingi produktów bankowych znajdziesz na stronach banków. Jeżeli masz problem z odszukaniem rankingu, to zawsze możesz wpisać w wyszukiwarkę frazę o treści np. „ranking lokat”. W odpowiedzi otrzymasz spis stron internetowych, na których takie zestawienia są dostępne.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni