Podział majątku po rozwodzie – w jaki sposób można go dokonać?

polczynzdroj.info, 23.01.2018, godz. 17:19

Orzeczenie rozwodu to nie tylko koniec małżeństwa. Często to także początek szeregu innego rodzaju spraw, które dotyczą kwestii nieuregulowanych w wyroku rozwodowym. Jedną z nich jest podział majątku wspólnego byłych już małżonków. Wciąż posiadają oni na przykład mieszkanie, którego są współwłaścicielami, bądź też zgromadzone na koncie bankowym oszczędności. W jaki sposób można więc dokonać podziału majątku, aby uczynić to szybko i sprawnie?

Kilka słów o podziale majątku

Zgodnie z polskim prawem, istnieje kilka sposobów dokonania podziału majątku. Pierwszym z nich, najczęściej stosowanym, jest podział na drodze sądowej. Wówczas to jeden z małżonków musi wystąpić z wnioskiem w tym przedmiocie do właściwego sądu rejonowego. Odpowiednie zastosowanie znajdują tutaj przepisy dotyczące działu spadku. Co ważne, istnieje możliwość orzeczenia nierównych udziałów ze względu na stopień przyczynienia się do powstania majątku wspólnego. Drugi model to postępowanie przed mediatorem. W tym przypadku strony mogą samodzielnie wybrać mediatora. Mediacja ma miejsce na podstawie umowy pomiędzy jej uczestnikami bądź też na mocy skierowania przez sąd. Trzeci sposób to sąd polubowny. By jednak był on możliwy do przeprowadzenia, konieczny jest tak zwany zapis na sąd polubowny dokonany w formie pisemnej. Następnie można wybrać jeden ze stale działających sądów polubownych bądź też powołać jednego lub kilku arbitrów do rozpoznania danej sprawy.
 
Pomoc prawnika przy podziale majątku
 
Decydując się na podział majątku przydatna może okazać się kancelaria prawna. Doświadczony prawnik potrafi bowiem wskazać różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z poszczególnymi modelami postępowania. Zdaniem specjalisty z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Zagulskiej, Najwięcej osób mimo wszystko decyduje się na postępowanie przed sądem. Wynika to z faktu, iż byli małżonkowie bardzo często pozostają w konflikcie, a co za tym idzie, niełatwo jest wypracować porozumienie na drodze polubownej. W takim wypadku przydatnym okazuje się autorytet sędziowski. Sąd, mając wątpliwości dotyczące wartości poszczególnych składników majątkowych, może powołać biegłego w tym zakresie. Z kolei mediacja i arbitraż to modele, które nie cieszą się dużą popularnością wśród osób zainteresowanych. Wynika to najprawdopodobniej z braku wiedzy w tym zakresie. Jak widać, podział majątku na drodze postępowania sądowego jest najczęściej spotykanym wariantem w praktyce.
 
Podział majątku nierzadko wywołuje nie mniejsze emocje aniżeli sam rozwód. Przez okres wspólnego pożycia małżonkowie zgromadzili bowiem oszczędności, nieruchomości oraz różnego rodzaju ruchomości, które należy odpowiednio podzielić. Z całą pewnością nie obejdzie się bez dopłat i spłat jednej strony na rzecz drugiej. Aby to wszystko przebiegło szybko i sprawnie małżonkowie najczęściej decydują się na pomoc prawników oraz na postępowanie sądowe, w ramach którego można skutecznie uregulować wszystkie kwestie sporne.  

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni