Proces uzyskiwania odszkodowania z OC za uszczerbek na zdrowiu w praktyce!

polczynzdroj.info, 27.07.2016, godz. 17:00

Dochodzenie odszkodowań po wypadkach komunikacyjnych jest procesem wymagającym niezwykłej skrupulatności. Wysokość uzyskiwanych roszczeń odszkodowawczych jest zawsze uzależniona od rzetelności argumentów i dokładności w kompletowaniu dokumentacji medycznej. Jak postępować, by uzyskać godne świadczenia odszkodowawcze? O jakie środki może zawalczyć poszkodowany w ramach odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

Kto ma prawo do odszkodowania za poniesione obrażenia ciała?

Wypadki komunikacyjne bardzo często odbijają piętno na zdrowiu poszkodowanych. Poniesione obrażenia ciała uniemożliwiają szybki powrót do realizacji życiowych planów. Odszkodowanie z OC za uszczerbek na zdrowiu należne jest wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, który brali udział w wypadku komunikacyjnym. Dlatego o należne świadczenia mogą ubiegać się nie tylko kierowcy, pasażerowie ale też piesi i rowerzyści. Z roszczeniem należy zwrócić się do ubezpieczyciela u którego sprawca wypadku wykupił polisę OC. W ramach tego ubezpieczenia poszkodowany ma prawo dochodzenia nie tylko szkody majątkowej, ale też osobowej (zadośćuczynienia za ból i cierpienie). W ramach odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu osoby roszczące mogą wnioskować m. in. o:
  • zwrot kosztów poniesionych na leczenie
  • zwrot kosztów poniesionych na rehabilitację
  • zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych
  • zwrot kosztów poniesionych na zakup leków
  • odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu
Dokumentacja i siła argumentów przełoży się na wysokość odszkodowania!
 
Poszkodowani chcący uzyskać odszkodowanie z OC za uszczerbek na zdrowiu maja obowiązek w ciągu 3 lat od daty zdarzenia złożyć wniosek u właściwego ubezpieczyciela. Jeśli sprawca wypadku nie posiadał ważnej polisy OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia podmiotem zobowiązanym do wypłaty roszczeń jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Sporządzony wniosek musi zawierać wszystkie elementy formalne: dane adresowe poszkodowanego, oznaczenie Towarzystwa Ubezpieczeniowego, numer polisy i szkody, a także rzetelne uzasadnienie dochodzonego roszczenia. Do wniosku należy dołączyć też wszelką zgromadzoną dokumentację, a w szczególności:
  • zaświadczenia lekarskie
  • karty informacyjne z pogotowia i szpitala
  • wyniki badań
  • rachunki i faktury za leki, konsultacje specjalistyczne, rehabilitację
  • dokumentacje fotograficzną z doznanych obrażeń
Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o odszkodowanie z OC za uszczerbek na zdrowiu. Częstą praktyką Towarzystw Ubezpieczeniowych jest zaniżanie przyznawanych roszczeń odszkodowawczych. Dlatego każdy poszkodowany powinien być świadom, że od wydanej decyzji przysługuje mu odwołanie. Kluczem do uzyskania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu jest siła argumentów i rzetelność w gromadzeniu dokumentacji.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni