Rzęsistkowica - objawy i przyczyny

polczynzdroj.info, 09.08.2018, godz. 18:03

Rzęsistkowica to najczęstsza niewirusowa choroba przenoszona drogą płciową. Wywołuje ją pierwotniak o nazwie Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy). Na chorobę częściej zapadają kobiety, jednak nie każda z nich jest jej świadoma, gdyż w wielu przypadkach rzęsistkowica nie powoduje jakichkolwiek objawów.(1) Poznaj kilka informacji o dolegliwościach, które mogą świadczyć o zakażeniu oraz dowiedz się, jak wygląda leczenie choroby.

Przyczyny rzęsistkowicy

Rzęsistek pochwowy jest pierwotniakiem należącym do grupy wiciowców. Pasożytuje w drogach moczowo-płciowych u człowieka, gdzie ciepłe i wilgotne środowisko stanowi dla niego idealne warunki rozwoju. Rzęsistek częściej jest stwierdzany u kobiet, ponieważ zarażają się nim dużo łatwiej niż mężczyźni. Choć choroba występuje w różnych miejscach świata, największy problem stanowi w krajach rozwijających się, a także w środowiskach o niskim standardzie ekonomicznym i społecznym. Zakażenie rzęsistkowicą nie podlega obowiązkowi zgłaszania do rejestru zachorowań na choroby zakaźne, nie ma więc dokładnych danych dotyczących częstotliwości jej występowania.(1,2) 

Do zakażenie rzęsistkiem dochodzi drogą płciową, dlatego do czynników ryzyka należą: posiadanie wielu partnerów seksualnych, przygodne kontakty, seks bez prezerwatywy. Ryzyko zakażenia można zmniejszyć nie tylko poprzez zachowanie higieny życia seksualnego, ale także unikanie korzystania z cudzych przyborów toaletowych (ręczniki, gąbki), pożyczanie bielizny czy kostiumu kąpielowego.(2) 

Rzęsistkowica - objawy u mężczyzn i kobiet

W wielu przypadkach pasożyt w żaden sposób nie sygnalizuje swojej obecności. Według szacunkowych danych objawy występują u około 40% kobiet i najwyżej 50% mężczyzn. Panowie mogą odczuwać objawy przypominające zapalenie pęcherza moczowego, jak ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu (które jest częstsze niż zazwyczaj), pojawia się także białawy wyciek z cewki moczowej. Nieleczona rzęsistkowica grozi rozwojem stanu zapalnego prostaty i najądrza.(1,2)

Rzęsistkowica u kobiet może powodować pieniste upławy o żółtozielonym odcieniu i nieprzyjemnym zapachu. Czasami towarzyszy im podrażnienie narządów płciowych (pieczenie lub swędzenie warg sromowych, zaczerwienienie, obrzęk), ból albo pieczenie podczas oddawania moczu, częstsza potrzeba wizyt w toalecie. Jeśli choroba nie jest leczona, skutkuje powikłaniami - może doprowadzić do stanu zapalnego miednicy mniejszej oraz niepłodności. Jeśli rzęsistkowica wystąpiła w czasie ciąży, wiąże się z ryzykiem wcześniejszego odejścia wód płodowych, przedwczesnego porodu i niższej masy urodzeniowej dziecka.(1,3)

Objawy rzęsistkowicy - co robić? 

Zdrowie intymne powinno być dla Ciebie bardzo ważne, dlatego wszelkie niepokojące objawy, jak nietypowa wydzielina z pochwy, swędzenie warg sromowych, pieczenie, podrażnienie, powinnaś zgłosić lekarzowi. Istnieją skuteczne środki, które pomagają łagodzić tego typu symptomy, np. Tantum Rosa. Jeżeli jednak podejrzewasz u siebie rzęsistkowicę, najlepiej udaj się do poradni chorób przenoszonych drogą płciową lub skonsultuj się ze swoim ginekologiem. Rzęsistka można wykryć poprzez zbadanie wydzieliny z dróg rodnych, a jeśli diagnoza potwierdzi obecność pierwotniaka, ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Terapia jest konieczna również wtedy, gdy rzęsistek został wykryty pomimo braku objawów. Leczenie polega na doustnym przyjmowaniu metronidazolu lub tynidazolu. Jeśli musisz przyjmować któryś z tych leków, nie sięgaj po alkohol co najmniej przez 24 godziny po dawce metronidazolu i 72 godziny po przyjęciu tynidazolu, gdyż skutkiem ubocznym mogą być silne mdłości i wymioty.(3)

Co ważne, partner seksualny osoby chorej także musi poddać się leczeniu, a po 3 miesiącach warto zgłosić się na badanie kontrolne w kierunku rzęsistkowicy. To najpewniejszy sposób, aby przekonać się, czy terapia przyniosła oczekiwane rezultaty.(2)

 

  1. Serwin A.B., Koper M. Rzęsistkowica - istotny czynnik ułatwiający zakażenie ludzkim wirusem upośledzenia odporności. Przegl Epidemiol 2013; 67: 131 - 134
  2. Parfieniuk-Kowerda A. Rzęsistkowica. https://dermatologia.mp.pl/choroby/wenerologia/165365,rzesistkowica Data dostępu: 12.07.2018
  3. Marcin J. Trichomoniasis. https://www.healthline.com/health/trichomonas-infection Data dostępu: 12.07.2018

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni