Sezon narciarski za pasem – jak nie dać się kontuzji?

polczynzdroj.info, 11.01.2016, godz. 14:32

Każdego roku wzrasta liczba miłośników sportów zimowych. Wyjazdy z rodziną czy znajomymi na narty lub deskę są modne, stanowią wyznacznik pewnego stylu życia. Niestety proporcjonalnie do wzrostu liczby miłośników białego szaleństwa rośnie również liczba osób, które nawet po zakończeniu sezonu borykają się ze skutkami zimowych kontuzji.

Co prawda sprzęt sportowy oraz elementy wyposażenia narciarskiego są coraz bardziej profesjonalne, a stoki coraz lepiej przygotowane, dzięki czemu zjazdy stają się bezpieczniejsze, jednak urazy bywają nieuniknione.

Najczęstsze narciarskie kontuzje dotyczą przede wszystkim ścięgien, więzadeł, stawów, które mogą zostać skręcone lub zwichnięte, oraz kości (złamania). Najbardziej narażone na urazy są stawy kolanowe, z kolei u snowboardzistów często uszkodzeniu podlegają nadgarstki.

Fakt, że uprawianie sportów zimowych jest możliwe tylko w określonym sezonie, z jednej strony jest czymś pozytywnym – sprawia, że ten rodzaj aktywności jest wyjątkowy, z drugiej jednak sprzyja powstawaniu kontuzji, gdyż zapominamy o odpowiednim, wcześniejszym przygotowaniu i poddajemy niegotowy organizm sporym obciążeniom.

Skorzystaj z badań profilaktycznych

Przed rozpoczęciem uprawiania sportu (dotyczy to nie tylko narciarstwa, ale każdej innej dyscypliny) warto skonsultować się z lekarzem, aby ocenić wydolność i sprawność organizmu. Sport to zdrowie, ale jedynie wtedy, gdy jest odpowiednio kontrolowany i kiedy swój organizm właściwie eksploatujemy, ale jednocześnie dbamy o jego regularny „przegląd” i „serwis”.

Główny problem wśród sportowców to urazy ortopedyczne oraz problemy kardiologiczne. Jak mówi stare powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć, a jest to możliwe dzięki badaniom profilaktycznym – pozwalają one ograniczyć ryzyko niespodziewanych powikłań sercowo-naczyniowych, które mogą pojawić się przy intensywnym wysiłku. Umożliwiają również wykrycie  nieprawidłowości w układzie ruchu, które zwiększają prawdopodobieństwo kontuzji.

Próby zdolności wysiłkowych i ocena sprawności funkcjonalnej były do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalnych sportowców – obecnie prężny rozwój medycyny sportowej sprawia, że staje się ona bardziej dostępna i mogą z jej dobrodziejstw skorzystać również osoby uprawiające sport amatorsko.

Z przeglądu stanu zdrowia przeznaczonego dla osób aktywnych możesz skorzystać, umawiając się na wizytę online za pośrednictwem strony: https://medistore.com.pl/przeglady-stanu-zdrowia/przeglady-stanu-zdrowia/dla-aktywnych

Zadbaj o swoją kondycję przed sezonem

Przygotowania do sezonu rozpocznij na kilka tygodni przed planowaną zimową aktywnością.

Przede wszystkim zadbaj o wzmocnienie mięśni kończyn dolnych oraz posturalnych. Trening należy dostosować do indywidualnych potrzeb i wydolności oraz intensyfikować wraz z upływem czasu. Istotne jest także, by zadbać o ćwiczenia równowagi i stabilności.

Odpowiednia dieta wspomoże układ ruchu

Nie ma oczywiście diety cud, która bezpośrednio wpływa na spadek ryzyka kontuzji, ale sposób odżywiania oddziałuje na jakość tkanek, z których jest zbudowany nasz organizm. Do diety warto wprowadzić produkty bogate w witaminę C, mającą znaczenie w produkcji kolagenu, z którego zbudowana jest nasza tkanka łączna (np. ścięgna i więzadła). Poza tym warto wzbogacić jadłospis w wapń i magnez, które wpływają na utrzymanie zdrowia układu kostnego oraz mięśni.

Rozgrzewka to podstawa

Nie zapomnij o tym, by bezpośrednio przed rozpoczęciem zjazdów poświęcić chwilę na gimnastykę – umożliwi to przygotowanie ciała na czekające je obciążenie oraz znacznie zmniejszy ryzyko kontuzji.

Zainwestuj w elementy ochronne

Mimo ciągłego wzrostu popularności białego szaleństwa wciąż za mało osób dba o odpowiednią ochronę, tymczasem kask stanowiący niezbędne zabezpieczenie szczególnie dla dzieci, niejednokrotnie może nawet uratować życie. Nie powinni o nim zapominać zarówno początkujący narciarze, jak i bardziej wytrawni fani zimowych zjazdów.

Bądź odpowiedzialnym narciarzem

Na kontuzje narażeni są szczególnie świeżo upieczeni narciarze, którym wydaje się, że osiągnęli już dobry poziom jazdy i świetnie panują nad skrętami i prędkością.

Do swoich umiejętności należy podchodzić ze zdrową dozą krytycyzmu i dostosować je do warunków panujących na stoku (także poziom trudności danej trasy winien być dopasowany do naszych zdolności).

Wyjeżdżając na zimowy wypad nie zapomnijmy zabrać ze sobą również zdrowego rozsądku, którego nie zastąpi nam świetny sprzęt, czy nawet najlepsze przygotowanie kondycyjne. Absolutnie niedopuszczalna jest jazda pod wpływem alkoholu czy innych niedozwolonych substancji.

Pamiętaj, że na stoku, podobnie jak na drodze, panują pewne zasady poruszania się, których jesteśmy zobowiązani przestrzegać. Nasze odpowiedzialne zachowanie pozwoli uniknąć niepotrzebnych kontuzji nie tylko nam, ale i innym użytkownikom trasy zjazdowej.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni