Smartfon niczym trzecia ręka

polczynzdroj.info, 15.06.2016, godz. 10:47

Dla niektórych życie bez smartfona nie jest już możliwe. Widać to choćby w autobusach, tramwajach czy na szkolnych korytarzach, gdzie połowa przebywających tam osób trzyma w ręku smartfon i jest wpatrzona w ekran.

Życie bez smartfona?

Część młodego pokolenia nie pamięta już jak wyglądało życie bez smartfonów. Dla nastolatków posiadanie niemodnej „cegły“ jest prawdziwym wstydem. Nie mniej jednak, powinniśmy pamiętać, że wynalazek ten towarzyszy nam od całkiem niedawna. Pierwszy model tego typu telefonu zadebiutował bowiem w roku 1992, a do powszechnego użytku wszedł kilkanaście lat później.

Bez wątpienia smartfony ułatwiają nam życie. Dziś są one nie tylko telefonami, ale wielofunkcyjnymi urządzeniami, dzięki którym możemy radzić sobie lepiej z wieloma czynnościami. Pozwalają one dzwonić, robić zdjęcia, kręcić filmy, płacić za zakupy, a nawet programować ogrzewanie domu czy obsługiwać pralkę automatyczną. Wszystko to jest możliwe dzięki specjalnym aplikacjom, które wystarczy zainstalować na urządzeniu. Smartfon ze średniej półki cenowej jest więc w stanie zastąpić kilkanaście różnych urządzeń, które pełnią funkcje użytkowe i rozrywkowe.

Dla części społeczeństwa wprost niewyobrażalne może być życie bez tych wielofunkcyjnych urządzeń. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wrocławskim przez studentów kierunku Communication Design wskazują, że wiele osób nie jest w stanie żyć bez smartfona przez więcej niż kilkanaście godzin, a w czasie, gdy nie może korzystać ze sprzętu cierpi na nieuzasadnione lęki. Przykładowo, użytkownicy nowoczesnych telefonów komórkowych po kilku godzinach pozbawienia ich możliwości korzystania z urządzeń twierdzą, że stracili kontakt ze światem, choć przez cały czas przebywali z innymi ludźmi i mieli dostęp do Internetu w komputerze.

Ubezpieczenia telefonów

Nic więc dziwnego, że lęk o utratę smartfona sprawił, że na rynku ubezpieczeń pojawiły się polisy dla smartfonów. Ubezpieczenia te pozwalają objąć ochroną telefon komórkowy i zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia części, kradzieży czy też zalania sprzętu. Mobile Phone Insurance, które początkowo były obecne tylko na rynku brytyjskim, są dziś interesującą ofertą również dla Polaków – nie tylko tych zamieszkujących na stałe w Zjednoczonym Królestwie. Podobne oferty pojawiły się także w polskich towarzystwach ubezpieczeniowych oraz u operatorów sieci komórkowych (polisa jest na przykład doliczana do abonamentu).

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni