Ubezpieczenie komunikacyjne – jakie i dla kogo

polczynzdroj.info, 22.07.2016, godz. 09:54

W kraju, gdzie zarejestrowanych jest ponad 25 milionów pojazdów silnikowych, nie trudno o kolizję na drodze. W takiej sytuacji zawsze okazuje się, że inwestycja w dodatkową polisę była strzałem w dziesiątkę. W artykule przedstawiamy informacje o dostępnych na rynku ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Podstawowym ubezpieczeniem dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych jest polisa OC (od czynności cywilnych). To zabezpieczenie majątkowe w przypadku kolizji lub wypadku, do których może dojść z naszej winy. Polisa OC gwarantuje wypłatę świadczeń osobom poszkodowanym. Posiadanie polisy OC jest obowiązkowe, a w razie jej braku naliczane są kary. Wysokość kar oblicza się na podstawie okresu, jaki pozostał bez ochrony i maksymalna stawka wynosi obecnie 3500 zł.

Na rynku istnieją szerokie pakiety ochronne pojazdu i kierowcy, np. http://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/ Do dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli polis nieobowiązkowych, zaliczają się przede wszystkim AC, assistance i NNW. Rozszyfrujemy, co kryje się pod tymi skrótami.
 
AC, czyli autocasco to ubezpieczenie, które pokryje straty w wyniku kradzieży lub uszkodzenia auta bez względu na okoliczności. Oznacza to, że otrzymasz zwrot gotówki, jeśli nieznajomy sprawca zarysuje ci auto na parkingu lub sam doprowadzisz do nieumyślnego zniszczenia. AC odróżnia od OC to, że to ty otrzymasz odszkodowanie. Umowa o polisę AC z ubezpieczycielem zawiera jednak pewne warunki, w których ten może odmówić wypłaty świadczeń. Jeśli uzna, że szkoda nastąpił na wskutek zaniedbania np. prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.
 
Assistance to całodobowa pomoc drogowa w przypadku awarii lub kolizji. Polisa, która należy do jednych z tańszych na rynku, oferowana jest zwykle w atrakcyjnym pakiecie z ubezpieczeniem OC. Zakłady ubezpieczeń w ramach assistance oferują również auto zastępcze na czas naprawy. Dodatkowo pojawiły się oferty, które służą nie tylko pomocą techniczną w razie stłuczki (szczególnie drogą usługą holowania), ale również prawną i medyczną. Taka ulepszona wersja assistance staje się w rzeczywistością ochrona mienia oraz ludzi. Jeśli posiadamy ubezpieczenie assistance możemy być spokojni o naprawę pojazdu. Polisę assistance można rozszerzyć w przypadku wyjazdu za granicę – wtedy składka obliczana jest indywidualnie.
 
Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest NNW, czyli w następstwie nieszczęśliwych wypadków. Polisa zabezpiecza nas finansowo, jeśli w wypadku dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni