Wynajem długoterminowy vs samochód na kredyt

polczynzdroj.info, 18.06.2015, godz. 14:06

Dla młodych przedsiębiorców każdy grosz jest na wagę złota. Jeśli to tylko możliwe szukają oszczędności na każdym kroku. Jednym z miejsc, gdzie można szukać oszczędności jest samochód firmowy. Auto można kupić za gotówkę, na kredyt albo wynająć. Co się najbardziej opłaca?

Zakup samochodu za gotówkę

W większości wypadków najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy byłby zakup jednego lub wielu samochodów za gotówkę. Niestety początkujący biznesmeni zazwyczaj mają ograniczone środki finansowe i stąd też bardzo rzadko zdarza się, aby kupowali samochody za gotówkę.

 

Samochód na kredyt

Rozwiązaniem na brak gotówki jest kredyt. Obecnie na rynku kredytowym można przebierać wśród ofert. Do wyboru są specjalne kredyty samochodowe, kredyty konsumenckie, kredyty dla firm a każdy z nich w wielu rożnych wariantach. Niestety w przypadku nowych przedsiębiorców pojawia się problem związany z brakiem zdolności kredytowej lub możliwości zabezpieczenia spłaty kredytu. W ostatnim czasie pojawiły się preferencyjne kredyty dla młodych przedsiębiorców, których spłatę zabezpiecza Państwo, niemniej jednak nie każdy ma do nich dostęp.

 

Wypożyczenie samochodu

Alternatywą dla kredytu na zakup samochodu może być długookresowy wynajem pojazdów. Wypożyczalnie samochodów udostępniają przedsiębiorcy pojazd w zamian za comiesięczną opłatę. Zazwyczaj w koszt wynajmu wliczone są także dodatkowe usługi i zabezpieczenia takie jak ubezpieczenie, przeglądy techniczne, całodobowa pomoc techniczna czy gwarancja udostępnienia samochodu zastępczego w przypadku awarii wynajętego auta.

 

Rata kredytu a opłata za wypożyczenie pojazdu

Podczas podejmowania decyzji o wynajęciu samochodu na długi okres większość przedsiębiorców bierze pod uwagę przede wszystkim koszty. W przypadku porównania rat kredytu i opłaty za miesięczny wynajem samochodu może okazać się, że ta druga opcja jest droższa. Warto jednak pamiętać, że w przypadku auta kredytowanego to przedsiębiorca bierze na siebie wszystkie koszty związane z użytkowaniem pojazdu. W przypadku samochodu wypożyczonego większość opłat bierze na siebie wypożyczalnia. Tym samym w koszt comiesięcznej opłaty wliczane jest m.in. ubezpieczenie czy pomoc techniczna.

 

Flota samochodów

Porównując koszty kredytowania i wynajmu długookresowego niewielkiego auta osobowego można stwierdzić, że wynajem jest nieopłacalny. Jednakże opłacalność najmu zmienia się wraz z wielkością oraz specjalizacją pojazdu. Doskonałym przykładem może być wypożyczenie samochodu ciężarowego czy np. specjalistycznego auta chłodni. W takim wypadku dużo bardziej opłacalną opcją staje się wypożyczenie samochodu. Podobnie jest w przypadku większej ilości pojazdów. Tylko nieliczne instytucje finansowe chcą udzielać kredyty na zakup kilku czy kilkunastu samochodów bez silnej gwarancji ich spłaty. Tym samym w przypadku kompletowania floty samochodowej wypożyczanie aut często jest nie tylko opcją bardziej korzystną finansowo, ale jedyną możliwą, gdyż wypożyczalnia samochodów Sopot – www.exel.gda.pl nie wymaga zabezpieczenia finansowego.

 

Wynajem długoterminowy – dodatkowe usługi

Warto pamiętać, że wynajmując samochody od wypożyczalni samochodowej pozostają one własnością firmy wynajmującej je. Tym samym większość kosztów utrzymania pojazdów w dobrym stanie pokrywa wypożyczalnia. Opłaca m.in. okresowe przeglądy techniczne, ubezpieczenie czy naprawę samochodu w razie usterki. Jest to odciążenie dla przedsiębiorcy, który nie musi pamiętać o terminach związanych z obsługą pojazdu a w razie usterki wystarczy, że zadzwoni do wypożyczalni i otrzymuje auto zastępcze. Warto zauważyć, że korzystanie z jednego pojazdu firmowego nie wymaga szczególnego zachodu, ale w przypadku floty samochodowej liczącej kilkanaście czy kilkadziesiąt pojazdów wygląda to zupełnie inaczej. Dzięki wypożyczalni samochodów przedsiębiorca nie musi zatrudniać specjalnych pracowników zajmujących się obsługą floty, ponieważ funkcję tę przejmuje właściciel pojazdów. To bardzo wygodne rozwiązanie, a przy okazji dodatkowa możliwość zaoszczędzenia.

 

Podsumowując wszystkie wady i zalety długookresowego wynajmu pojazdów można stwierdzić, że bardziej opłaca się kupić na kredyt samochód, jeśli ma to być jeden egzemplarz. W przypadku aut specjalistycznych lub większej ilości samochodów potrzebnych do działania firmy szala opłacalności przechyla się na stronę wynajmu długookresowego.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Exel - Wypożyczalnia samochodów Gdańsk lidera branży na terenie woj. Pomorskiego

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni