Żylaki nóg - objawy i leczenie

polczynzdroj.info, 31.03.2019, godz. 19:08

Żylaki to potoczna nazwa choroby, która jest przewlekłą niewydolnością żylną. Należy do najczęstszych chorób układu krwionośnego. Żylaki objawiają się widocznymi przez skórę wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył. Skąd się biorą i jak je leczyć?

Skąd biorą się żylaki nóg?

Żylaki nóg powstają na skutek upośledzenia drożności naczyń żylnych i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w ich świetle. Zakrzepowe zapalenie żył z kolei powoduje powstanie podskórnych zgrubień. Przeoczenie lub zbagatelizowanie objawów choroby może doprowadzić do zaburzeń w odżywieniu tkanki, co w konsekwencji doprowadza do owrzodzenia podudzi. Czynnikami, które mogą powodować obniżenie sprawności naczyń, jest m.in. styl życia: siedzący tryb życia, brak ruchu, częste i gorące kąpiele, nadużywanie sauny, złe nawyki żywieniowe, otyłość, płaskostopie, wady postawy, zakrzepica żylna, ciąża, kuracje hormonalne. Ponadto na żylaki częściej chorują kobiety w podeszłym wieku, osoby wykonujące ciężką fizyczną pracę w pozycji stojącej i osoby wysokie.

Objawy żylaków nóg

Żylaki rozwijają się powoli i początkowo zupełnie bezobjawowo. Pierwsze oznaki pojawiających się problemów to uczucie obrzmiałych, ciężkich nóg i ich pełność. Oznaki te zmniejszają się po odpoczynku z nogami uniesionymi do góry. Często pojawia się także zespół niespokojnych nóg i mrowienie. W późniejszym etapie pojawić mogą się skurcze łydek, zwłaszcza nocą. Stają się częstsze w czasie upałów i przy dużej wilgotności powietrza. W czasie rozwoju choroby, ból zaczyna pojawiać się w ciągu dnia, a czasem odczuwalne jest chromanie żylne, czyli ból pojawiający się podczas chodzenia, który świadczy o niedrożności żył głębokich.

Osoba z pierwszymi oznakami żylaków nóg (https://scanmed.pl/oferty/rfitt-celon-leczenie-zylakow-konczyn-dolnych) powinna obserwować swoje nogi. Zauważyć może w nich bowiem teleangiektazje, czyli poszerzone żyłki śródskórne, a także drobne żyłki miotełkowate i siateczkowate. Późniejsza faza żylaków powoduje powstanie widocznych zmian żylnych od drobnych pajączków po późniejsze zmienione naczynia. Przybierają kolor niebieski i mają układ szerokich i zatokowato poskręcanych naczyń. Można zauważyć także na nogach obrzęk, który początkowo ustępuje po odpoczynku, jednak z czasem staje się nieustępujący i sprężysty. Długotrwała niewydolność prowadzi do powstania rdzawobrązowych przebarwień.

Leczenie żylaków kończyn dolnych

Leczenie żylaków (zobacz https://scanmed.pl/oferty/leczenie-zylakow) można podzielić na trzy rodzaje. Pierwsze z nich to leczenie zachowawcze, drugie farmakologiczne, a trzecie operacyjne. Wybór powinien być uzależniony od zaawansowania choroby. Zachowawcze realizowane jest na początku choroby, zakłada przestrzeganie wszelkich wytycznych dotyczących zdrowego trybu życia, a także stosowania maści i nieuciskowych rajstop, czy pończoch, które zmniejszają ból i uczucie ciężkości. Farmakologiczne leczenie włącza antybiotyki, leki i różnego rodzaje farmakologię, które powodują zmniejszenie obrzęku i bólu. Kiedy żylaki są już bardzo zaawansowane i żadna z wcześniejszych metod nie działa, konieczne jest operacyjne usunięcie żylaków.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni