5 powodów, dla których warto zostać weganką

polczynzdroj.info, 27.03.2019, godz. 20:44

Weganizm to nie tylko dieta, ale i styl życia. Bycie weganką nie oznacza więc wyłącznie zmiany swoich nawyków żywieniowych. Przejście na weganizm powinno przejawiać się we wszystkich aspektach życia. Na czym polega weganizm?

Szacunek dla zwierząt przejawiający się w zupełnym zrezygnowaniu ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego powinien też znaleźć odzwierciedlenie w ubraniach, które nosimy czy kosmetykach, jakich używamy. Weganizm może okazać się bardzo dobrą alternatywą dla dotychczas prowadzonego stylu życia, pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad. 

Na czym polega weganizm? Poznaj powody, dla których warto zostać weganką!

Zanim skupimy się na korzyściach wynikających z weganizmu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym polega weganizm tak naprawdę. Otóż w największym skrócie weganie rezygnują ze spożywania wszelkich produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście na pierwszy rzut oka wydaje się, że weganizm nie dopuszcza przede wszystkim spożywania mięsa. Jednak weganie nie mogą również jeść jajek, sera, masła czy pić mleka. W skrajnej odmianie weganie nie dopuszczają również spożywania miodu. Jednak weganizm może przynieść wiele korzyści i to nie tylko dla naszego zdrowia.

Stosując dietę wegańską, mamy realny wpływ na los zwierząt hodowanych wyłącznie dla mięsa lub pozyskiwania innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wiele z tych hodowli nie jest prowadzonych w humanitarny sposób, co przekłada się bezpośrednio na cierpienie zwierząt. Dlatego, jeśli los zwierząt nie jest nam obojętny, warto rozważyć przejście na weganizm. 

Ponadto dieta wegańska jest bardziej ekologiczna niż tradycyjna dieta oparta na spożywaniu mięsa. Argument ten obecnie zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, którzy stosując się do tej zasady, przechodzą na weganizm. 

Nie można również zapominać, że dieta wegańska jest tańsza w porównaniu z tą tradycyjną. Najdroższymi jej składnikami są zamienniki mięsa, jednak w ogólnym rozrachunku za cotygodniowe zakupy weganie zapłacą zdecydowanie mniej.

Trzeba pamiętać również o tym, że weganizm to styl życia, z którym wiąże się wybieranie ubrań produkowanych ekologicznie czy sięganie po kosmetyki zawierające wyłącznie naturalne składniki i nietestowane na zwierzętach. Tego rodzaju produkty zazwyczaj są też bezpieczniejsze dla skóry człowieka. Rzadziej chociażby wywołują podrażnienia.

Weganizm a zdrowie

Zależność – weganizm a zdrowie bez wątpienia można potraktować jako jedną z najistotniejszych zalet diety wegańskiej, dla której warto rozważyć jej wdrożenie. Odpowiednio ułożony jadłospis diety wegańskiej może bowiem okazać się niezwykle korzystny dla naszego zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Weganie nie jedzą bowiem produktów przetworzonych, które w ogromnej mierze są odpowiedzialne za rozwój nadwagi i otyłości oraz choroby z nimi związane. Ponadto posiłki przygotowywane przez wegan są duszone, co jest o wiele zdrowsze w porównaniu ze smażeniem czy pieczeniem. Przy takiej diecie nie można jednak zapominać o dostarczaniu do organizmu składników odżywczych zwartych w mięsie i innych produktach zwierzęcego pochodzenia. W tym celu należy sięgać po zamienniki tych produktów.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni