Porady dla miłośników gotowania

polczynzdroj.info, 31.03.2019, godz. 18:52

Poznaj popularne pary urządzeń będących wzajemnymi zamiennikami. Piekarnik gazowy i elektryczny. Płyta indukcyjna i gazowa. Które rozwiązanie wybrać i dlaczego? Przy każdym zaprezentowaliśmy najważniejsze zalety i wady. Zastanów się, które do Ciebie przemawiają. Uczyń kuchnię funkcjonalną i pokochaj spędzanie w niej czasu jeszcze bardziej. Przygotowuj niezapomniane potrawy i podbijaj serca gości.

Piekarnik gazowy czy elektryczny?

W większości mieszkań wciąż spotkamy się z tradycyjnym piekarnikiem gazowym. Korzystanie z niego jest łatwe, a opłaty eksploatacyjne niskie. Ten drugi aspekt powinien być dla Ciebie szczególnie ważny, skoro gotujesz często i w dużych ilościach. Mniej również zapłacisz za sam piekarnik podczas zakupu nowego modelu. Przekonaj się, na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wybierania piekarnika gazowego.

Piekarnik elektryczny jest niewątpliwie bardziej funkcjonalny od gazowego. Podstawową korzyść stanowi termoobieg, dzięki czemu potrawy podgrzewają się równomiernie i w jednym tempie, nawet jeśli znajdują się na innych piętrach. Do dodatkowych rozwiązań należą termosonda, podział komory na dwie odrębne części, tryb grilla, czyszczenie pyrolityczne lub katalityczne. Piekarnik elektryczny może też mieć funkcje ochronne, np. blokadę drzwi, chłodne szyby czy chowane pokrętła.

Sokowirówka czy wyciskarka do soków?

Wykonywanie soków jest znacząco korzystniejsze niż ich kupowanie. Po pierwsze za taką samą ilość napoju przyrządzonego w domu zapłacisz mniej, po drugie masz kontrolę nad składem i dostarczasz organizmowi więcej witamin. Na moc wartości odżywczych możesz liczyć zwłaszcza w przypadku wyciskarki do soków. Urządzenie podczas miażdżenia owoców czy warzyw nie wykorzystuje wysokiej temperatury. Soki są pełne miąższu, aromatyczne i bogate w smaku.

W sokowirówce wykonasz więcej soku naraz i dokonasz tego szybciej. To dobre rozwiązanie do przygotowania napojów np. na przyjęcie. Ponieważ jednak tu wykorzystuje się wyższą temperaturę, część witamin zostaje utracona. Napój jest klarowny, może stanowić bazę koktajli lub drinków alkoholowych. W lecie go zamrozisz, by wykonać domowe lody.

Płyta indukcyjna czy gazowa?

Plan zabudowania kuchni powoduje konieczność kupienia osobno piekarnika i płyty grzewczej. Ta druga występuje w wielu rodzajach, z których popularnością cieszą się dwa: gazowy oraz indukcyjny. Płyta gazowa odznacza się łatwością obsługi oraz niską ceną. Mało zapłacisz też za eksploatację. Do wykonywania klasycznych potraw sprawdzi się idealnie.

Płyta indukcyjna jest podrodzajem płyty elektrycznej. Podczas pracy zużywa więcej prądu niż gazowa, lecz mniej niż klasyczna elektryczna. Jedną z jej głównych zalet jest chłodna powierzchnia, która zapewnia większe bezpieczeństwo i komfort pracy, a także umożliwia wykorzystywanie nieużywanych pól w funkcji przedłużenia blatu. Płyta samoistnie rozpoznaje obecność garnka i dostosowuje do niego wielkość pola cieplnego. Dzięki temu potrawa podgrzewana jest równomiernie i nie przypala się po bokach.

Pamiętaj, że zaprezentowane charakterystyki produktów są ogólne – zebraliśmy w nich wszystkie funkcje, które mogą się pojawić w danym rodzaju urządzenia. Przed zakupem koniecznie przeczytaj specyfikację modelu i sprawdź, czy pożądana przez Ciebie technologia rzeczywiście została w nim zastosowana.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni