Auta zabytkowe – czyli jakie?

polczynzdroj.info, 14.06.2016, godz. 16:50

W Polsce coraz częściej można natknąć się na zloty miłośników zabytkowych samochodów. Pasja ta dotyczy bowiem coraz szerszego grona amatorów czterech kółek, przez co organizują oni imprezy dla kolekcjonerów różnych marek czy tez aut wyprodukowanych przed II wojną światową.

Czym jest auto zabytkowe?

W Polsce mianem samochodu zabytkowego można określić pojazd, który ma co najmniej 25 lat i w 75 procentach składa się z oryginalnych części. Ponadto dany model nie może być produkowany od co najmniej 15 lat. Definicja samochodu zabytkowego w Polsce jest więc dość płynna, przez co trudno jest jednoznacznie określić, czy dane auto jest zabytkiem, czy też nie. Bardzo często nie sposób jest określić, jaka była dokładna data produkcji danego samochodu. Ponadto kolekcjonerzy wskazują, że niekiedy pojazd posiadający 70 procent oryginalnych części jest bardziej zbliżony do swojego pierwotnego stanu niż pojazd, w którym części oryginalne stanowią 80 procent, ale wymieniony został na przykład silnik.

Zupełnie inaczej do kwestii zabytkowych poazdów podchodzi się w Wielkiej Brytanii. Kraj ten słynie z dużej liczby kolekcjonerów samochodów klasycznych, gdyż w UK za zabytek można uznać nawet to auto, które ma jedynie 5 lat. Wiek ten nie dotyczy jednak wszystkich marek i modeli, jednak obowiązuje on na przykład w przypadku Jaguarów wyprodukowanych w niewielkich seriach.

Auto ze specjalną polisą

Warto pamiętać, iż samochód zabytkowy może poruszać się po drodze jedynie wtedy, gdy posiada ubezpieczenie komunikacyjne. Bez polisy takiej nie jest to możliwe, gdyż zabrania tego prawo. W Wielkiej Brytanii bez trudu można znaleźć Classic Car Insurance, które pozwalają niedrogo ubezpieczyć pojazd mający kilkadziesiąt lat. W Polsce polisy takie są znacznie mniej popularne, co sprawia, że trudniejsze jest znalezienie korzystnej oferty. Co więcej, sprawę komplikuje dodatkowo fakt, iż towarzystwa ubezpieczeniowe często odmawiają ubezpueczenia samochodów poruszających się z żółtymi tablicami rejestracyjnymi, gdyż uznają, że jest to nieopłacalne. Nie mniej jednak mają one obowiązek sprzedawania polis komunikacyjnych dla każdego samochodu, który tylko został dopuszczony do poruszania się po drogach publicznych.

Jeśli więc jesteśmy dumnymi posiadaczami klasyka, pamiętajmy, że dopóki nie wykupimy dla niego polisy OC, nie będziemy mogli wyjechać nim na ulicę. Samochód nie będzie też mógł być użytkowany przez nowożeńców ani zabierany na zloty właścicieli zabytkowych pojazdów.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni