Jak przekonać dziecko do wizyty u dentysty?  

polczynzdroj.info, 27.04.2016, godz. 17:09

Ważne jest dawanie dziecku dobrego przykładu – wspólne chodzenie na wizyty stomatologiczne, dbanie o zęby w domu. Dentystę należy odwiedzać profilaktycznie przynajmniej dwa razy w roku.

Przygotowanie do wizyty

W celu przekonania dziecka do wizyty stomatologicznej, ważne jest wspólne mycie zębów, rozmowy z maluchem, czytanie bajek terapeutycznych o bezbolesnym leczeniu zębów. W domu warto ćwiczyć otwieranie buzi przed lustrem. Jeśli mamy taką możliwość, weźmy dziecko na własną wizytę stomatologiczną, starając się przez cały czas uśmiechać. Bardzo dobrą inicjatywą podejmowaną przez przedszkola są wyjścia do dentysty – dziecko zaprzyjaźnia się z lekarzem, oswaja z wyposażeniem gabinetu. Ważny jest wybór takiego stomatologa, który nie tylko ma gruntowną wiedzę medyczną, ale także właściwe podejście do dzieci. Od lekarza w dużym stopniu zależy nastawienie dziecka do kolejnych wizyt. Jeśli dentysta w zabawny sposób będzie opowiadał maluchowi, co w danej chwili robi, pacjent na pewno się zrelaksuje i rozchmurzy.

W trakcie wizyty u dentysty

Na pierwszą wizytę u dentysty warto zdecydować się, już kiedy wyjdzie maluchowi pierwszy ząbek, a na pewno nie później niż w wieku dwóch lat. Jeśli to możliwe, warto podczas wizyty posadzić dziecko na kolanach – zapewni mu to poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Jeżeli dziecko wpada w panikę, najlepiej, żeby dentysta przejął inicjatywę – np. pozwolił firmowym sprzętem wyleczyć zęby plastikowej szczęce. Można do tego wykorzystać specjalne zabawki, np. paszczę hipopotama. Trzeba również wykazać się dużą cierpliwością i do niczego nie przymuszać dziecka.

Co zachęci dziecko do wizyty u dentysty?

Dziecko, które po wizycie dostanie upominek, np. naklejkę z napisem order odwagi, chętniej przyjdzie na kolejną wizytę stomatologiczną. Nagrody mają czynnik motywujący – dobrym pomysłem jest wręczanie dzieciom małych past do zębów i książeczek, z których mali pacjenci uczą się,  jak dbać o jamę ustną.

Przyjaznego dla Twojego dziecka stomatologa znajdziesz na Supradent.pl

 

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni