Kiedy wyłączą nadajniki analogowe?

polczynzdroj.info, 10.01.2013, godz. 11:46

Połczynianie mają czas do 20 maja 2013 roku na dostosowanie swoich telewizorów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Należy pamiętać, że dotyczy to tylko tych, którzy odbierają sygnał analogowy. Klienci kablówek i telewizji satelitarnej mogą spać spokojnie.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wyłączenie sygnału analogowego nie dotyczy wszystkich widzów. Wszyscy, którzy mają własne anteny i odbierają obecnie sygnał analogowy powinni jednak dostosować swoje odbiorniki lub zakupić nowe.

Aby odbierać naziemną telewizję cyfrową potrzebny jest telewizor zgodny ze standardem MPEG 4 lub zakup specjalnej przystawki do telewizora, który nie spełnia tych wymogów. Koszt takiego urządzenia (w skrócie STB) kształtuje się w granicach 200 zł.

Po co ta zmiana?

Przełączenie się na naziemną telewizję cyfrową pozwoli w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego na oglądanie ponad 20 ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Pasmo, na którym będzie transmitowany sygnał będzie o wiele węższe, ale dzięki zastosowaniu cyfrowej technologii pozwala na przesłanie większej ilości danych. Częstotliwości uwolnione dzięki tym zmianom posłużą do rozbudowy infrastruktury mobilnego internetu.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni