Podział majątku – jak skutecznie rozdzielić posiadane dobra majątkowe?

polczynzdroj.info, 19.09.2016, godz. 15:25

Mówienie o pieniądzach nadal przynosi nam wiele trudności. Bardzo kłopotliwe jest poruszanie takich kwestii przez osoby, które dążą się wyjątkowym uczuciem. Musimy być jednak świadomi, że w momencie zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólność majątkowa. Świadomość w tym zakresie jest niezwykle cenna, gdy stajemy przed koniecznością przeprowadzenia podziału majątku. Jak skutecznie przebrnąć przez procedurę i o czym pamiętać? A może warto skorzystać z intercyzy w rozdziale dóbr majątkowych? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

To moje, a to Twoje! – czyli jak dzielony jest majątek małżeństwa

Mówiąc o majątku warto już na wstępie wyjaśnić dwa kluczowe pojęcia dóbr wspólnych i osobistych. Decydując się na zawarcie związku małżeńskiego musimy być świadomi, że wszystkie dobra nabyte w jego trakcie wpiszą się w majątek wspólny. Dodatkowo do dobór wspólnych należy zaliczać wszelkie środki zgromadzone w funduszach emerytalnych, a także inne dochody pochodzące z majątku wspólnego m. in. czynsz za wynajem mieszkania, nawet jeśli należy tylko do jednego z małżonków. Dlatego warto podkreślić, że podział majątku przy rozwodzie obejmuje zawsze tylko dobra wspólne. Co zatem wpisuje się w majątek osobisty? Pod pojęciem dóbr osobistych kryją się wszelkie rzeczy zakupione przed zawarciem małżeństwa lub otrzymane na skutek dziedziczenia, darowizny. Majątek osobisty tworzą też odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Ponadto w dobra osobiste wpisują się prawa autorskiej i pokrewne, a także środki uzyskane w ramach nagród za szczególne osiągnięcia.
 
Intercyza, czy warto ją rozważyć?

Intercyza nazywana też umową majątkową małżeństwa pozwala na podział dóbr w trakcie trwania wspólnoty majątkowej. Warto podkreślić, że intercyzy można właśnie dokonać, gdy już do zawarcia związku małżeńskie doszło. Wiele osób mylnie kojarzy intercyzę ze sposobem podziału następującym jedynie przed ślubem. To porozumienie można podpisać w dowolnej chwili trwania małżeństwa. Intercyza ma na celu wyeliminowaniu konieczności dzielenia majątku przy rozwodzie. Dodatkowo porozumienie to chroni majątek przed ewentualną egzekucją za długi jednego z małżonków. Podziału majątku na skutek intercyzy można dokonać w formie aktu notarialnego lub na drodze sądowej.
 
Podział majątku, a postępowanie rozwodowe

Decydując się na rozwód małżonkowie stają przed koniecznością rozdzielenia dóbr wspólnych. Podział majątku może być dokonany w drodze polubownego (akt notarialny) porozumienia lub zlecić dokonanie tej czynności sędziemu. Do podziału majątku niezbędne jest złożenie przez jednego z małżonków wniosku, w którym wskazuje on podstawę prawną ustania wspólnoty małżeńskiej. We wniosku należy szczegółowo opisać wszystkie składniki majątku wspólnego. Sąd nawet bez zgody drugiego małżonka dokona podziału dóbr wspólnych.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni