Rozruszniki - wymieniać na nowe czy regenerować

polczynzdroj.info, 08.02.2018, godz. 19:27

Rozrusznik jest urządzeniem niezbędnym do uruchomienia silnika. W czasie eksploatacji poddawany jest wysokim obciążeniom, dlatego stopniowo ulega zużyciu a także często się psuje. Szczególnie często zdarza się to zimą przy trudnych warunkach atmosferycznych. Większość usterek jednak można z powodzeniem naprawić.

Popularne usterki

Najczęściej zużywającymi się elementami rozrusznika są szczotki i tulejki. Można je bez większego problemu wymienić na nowe. Nieco bardziej skomplikowana jest wymiana bendiksu, elektromagnesu lub wirnika. Nadmierny hałas rozrusznika może byc spowodowany zużyciem tulei mechanizmu sprzęgającego lub uszkodzonymi zębami zębnika. Inne usterki to przeskakujący zębnik, uszkodzona cewka stojana, przepalona cewka wyłącznika elektromagnetycznego. W przypadku bardzo wolnej pracy rozrusznika uszkodzeniu uległ prawdopodobnie wyłącznik elektromagnetyczny lub wirnik. Częstą przyczyną usterek rozrusznika jest jego przegrzanie się w wyniku zbyt długiej pracy. Przegrzaniu mogą ulec szczotki, szczotkotrzymacze, komutatory a także zębnik. Inna popularna usterka to niesprawny elektormagnes czego przyczyną może być przepalenie w trakcie eksploatacji czy też wada fabryczna. Elementy rozrusznika czasem ulegają całkowitemu zniszczeniu. Dzieje się tak np w sytuacji gdy bendisk przesuwający mechanizm sprzęgający w stronę zębnika nie jest w stanie wycofać go w odpowiednim momencie. Obroty silnika przenoszone są wówczas na zębnik powodując zniszczenia. Kolejną przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania rozrusznika może być korozja. Zdarzają sie także uszkodzenia zewnętrzne wynikające np. z zalania czy też zanieczyszczenia urządzenia.
 
Regeneracja rozrusznika

W przypadku awarii rozrusznika jego wymiana na nowy stanowi najbardziej kosztowne rozwiązanie. Alternatywą jest oddanie rozrusznika do regeneracji, lub wymiana uszkodzonej części na używaną. Opłacalność regeneracji uzależniona jest od rodzaju usterki, typu rozrusznika i jego stanu ogólnego. Regeneracja obejmuje zwykle proces konserwacji poszczególnych elementów składowych rozrusznika. Są one smarowane i zabezpieczane przed korozją. Rozrusznik po regeneracji kosztuje zwykle dwa razy mniej niż nowy. Jeżeli regeneracja przeprowadzona jest w sposób profesjonalny niczym nie będzie on ustępował w jakości nowemu. Wiele firm zajmuje się rozrusznikami kompleksowo. Oferują zarówno regenerację jak i nowe rozruszniki czy też ich poszczególne elementy. Warto zdać się na ich profesjonalne doradztwo.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni