Zaoszczędź na OC - da się

polczynzdroj.info, 27.08.2018, godz. 13:26

Czy można zaoszczędzić na OC? Oczywiście! Trzeba tylko wiedzieć jak. Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby na obniżenie składki na obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Historia ubezpieczeniowa

Najważniejszym czynnikiem, który kształtuje wysokość składki OC, jest historia ubezpieczeniowa właściciela auta. Żeby obniżyć cenę polisy, warto jak najszybciej zacząć ją opłacać, ponieważ za każdy rok otrzymuje się zniżki i wypracowuje się tańsze OC. Jest tylko jeden warunek: nie można powodować szkód komunikacyjnych, ponieważ jeśli z Twojego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie, automatycznie stracisz zniżki uzyskane w poprzednich latach. Jeżeli natomiast przez kilka lat uda Ci się kontynuować polisę bez żadnych szkód, będziesz mógł się cieszyć możliwie niską składką. Pamiętaj też, że zniżki z OC mogą Ci się przydać, gdy będziesz kupować ubezpieczenie AC, ponieważ wiele firm pozwala na przenoszenie zniżek pomiędzy tymi dwoma polisami.

Znalezienie najtańszej polisy

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest regulowane ustawowo, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe muszą się dostosować do obowiązujących przepisów. W praktyce oznacza to, że każde OC jest jednakowe – bez względu na to, ile zapłacisz za polisę i gdzie ją kupisz, niczym się ona nie będzie różniła. W związku z tym jedynym elementem różnicującym oferty towarzystw staje się cena, dlatego to właśnie ona powinna być głównym czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy kupnie ubezpieczenia. Ta zasada obowiązujące niezależnie od tego, czy interesuje Cię całoroczna polisa, czy OC krótkoterminowe.

Rozsądny wybór auta

Jeśli jeszcze nie kupiłeś samochodu, dokładnie przemyśl swój wybór, ale nie tylko pod kątem wygody, spalania, osiągów czy jakichkolwiek innych czynników użytkowych, które są dla Ciebie ważne, ale również w odniesieniu do obowiązkowego ubezpieczenia. Najniższą składkę zapewni Ci wybór auta z silnikiem o niewielkiej pojemności i małej mocy, podczas gdy wysokimi składkami są objęte samochody o sportowej charakterystyce, z dużym silnikiem i pokaźną mocą. Różnica w cenie OC pomiędzy sportowym a „zwyczajnym” autem może sięgać nawet 50%.

Skorzystanie ze zniżek drugiego kierowcy

Kto powinien skorzystać ze zniżek innego kierowcy, umieszczając go w dowodzie rejestracyjnym? Przede osoby młode w wieku do 28-30 lat oraz kierowcy bez historii ubezpieczeniowej. Aby dodać drugiego kierowcę do dowodu rejestracyjnego, musi on być ujęty w umowie-kupna sprzedaży auta. Ta metoda pozwala na obniżenie składki nawet o połowę, dlatego jest tak popularna wśród młodych i niedoświadczonych kierowców.

 

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni