Materiały do produkcji manekinów

polczynzdroj.info, 29.08.2017, godz. 09:05

Produkcją manekinów zajmuje się wiele zakładów na całym świecie. Niektóre z nich są bardzo proste w formie, inne to dzieła sztuki. Manekiny są używane w świecie mody, ale takie same w budowie postacie mogą również służyć jako dekoracja w ekskluzywnych willach lub apartamentach. Na przestrzeni lat zmieniały się tendencje w kwestii wyboru najlepszego materiału do tworzenia manekinów. Aktualnie światowe marki wykonują je z różnych surowców, a najpopularniejsze z nich przedstawiamy poniżej.

Włókno szklane

Włókno szklane jest bardzo wygodne w użyciu. Uzyskuje się z niego dowolną formę, którą da się później z łatwością poprawić. Nie ma ona ograniczonych kolorów ani wzornictwa, ponieważ chętnie przyjmuje warstwy lakieru na swoją powierzchnię. Z włókna szklanego produkuje się manekiny całopostaciowe oraz fragmenty ich ciał. Często są one następnie pokrywane tkaniną. W ostatnich latach pojawiło się przypuszczenie, że włókno szklane ma właściwości rakotwórcze. Choć nie zostało to potwierdzone, wiele firm zaprzestało jego używania.
 
Polistyren
 
Związku z odrzuceniem włókna szklanego powstała potrzeba zastąpienia go równie praktycznym i tanim materiałem. W ten sposób popularność zdobył także polistyren w swojej spienionej postaci, czyli styropian. Jest on nieco bardziej podatny na uszkodzenia niż włókno szklane, ale dzięki niewielkiej wadze jest za to dużo łatwiejszy do przestawiania i ubierania.
 
Polipropylen
 
Kolejnym tworzywem, z jakiego produkowane są współczesne manekiny modowe, jest polipropylen, czyli często spotykany rodzaj plastiku. Wykazuje podobne cechy jak opisane wyżej materiały. Manekiny z polipropylenu są łatwe w produkcji,wytrzymałe i bardzo lekkie. Nie jest to jednak ulubiony surowiec renomowanych producentów, ponieważ plastik znacznie gorzej prezentuje się na wystawach ekskluzywnych sklepów. Często widoczne są na nim łączenia form i niedociągnięcia. Świetnie nadaje się on jednak jako tani materiał do produkcji manekinów wystawianych przez przeciętnej jakości sklepy odzieżowe.
 
Szeroki wybór manekinów męskich w sklepie my-mannequins.pl.
 
Zgodnie z tradycją
 
Wśród producentów manekinów znaleźć można także niewielkie firmy wykonujące ręcznie unikatowe modele korzystając z innych materiałów. Bardziej zależy im na jakości i oryginalności wykonanych produktów. Manekiny pochodzące z takich zakładów są wykonywane w bardzo tradycyjny sposób z takich materiałów jak drewno. We Włoszech popularne jest także wykonywanie manekinów z papieru z pomocą technik opracowanych przez lata.

Galeria zdjęć

następny » « poprzedni